Minister dopravy Prachař odstupuje, nahradí ho šéf firmy Skanska

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš (vľavo), bol nespokojný s prácou svojho ministra Prachařa. Praha 12. novembra (TASR) - Český minister dopravy Antonín Prachař sám ponúkol svoju demisiu a jeho hnutie ANO ju prijalo. Na dnešnej mimoriadne tlačovej konferencii pred zasadnutím vlády potvrdil správu šéf ANO a minister financií Andrej Babiš. Nástupcom Prachařa má byť podľa Babiša Dan Ťok, ktorý je v súčasnosti generálnym riaditeľom poprednej stavebnej firmy Skanska.

Informáciu o odstúpení ministra priniesol ako prvý spravodajský portál iDNES.cz.

Prachař čelil dlhý čas kritike aj pre personálne nedostatky na kľúčových postoch, napísal portál Novinky.cz. Nedarilo sa mu napríklad doplniť vedenie Riaditeľstva ciest a diaľnic (ŘSD), kde chýba šéf niekoľko mesiacov.

"Cap záhradníkom je dobré riešenie," povedal Babiš na adresu nového ministra dopravy a vyjadril presvedčenie, že sa znovu podarí rozhýbať výstavbu diaľnic v ČR. Šéf ANO dodal, že Ťok je nominácia hnutia a že premiér Bohuslav Sobotka bol prekvapený.

Prachař oznámil svoje odstúpenie na tlačovej konferencii dnes ráno zlomeným hlasom, napísal portál iDNES.cz. Prachař sa poďakoval hnutiu ANO za možnosť podieľať sa na reštrukturalizácii krajiny. "Podarilo sa mi ušetriť stovky miliónov korún a začať stavbu diaľnice D11. Jednoducho sa vraciam do privátnej sféry," povedal odchádzajúci minister. Povedal ešte, že v poslednom čase sa stal terčom akýchsi špekulácií a kritík, a pritom ŘSD podľa neho funguje najlepšie za posledné roky.

Babiš charakterizoval Prachařa ako extrémne pracovitého človeka, ktorý robil všetko pre to, aby dal dezolátny stav na ministerstve dopravy do poriadku.

O konci pôsobenia ministra Prachařa sa rozprávalo dlhší čas - už pred voľbami do Senátu, v ktorých neúspešne kandidoval v okrese Přerov na strednej Morave.

Kritický voči jeho práci bol minister financií a šéf hnutia ANO Babiš, ale aj premiér a predseda koaličnej vládnej ČSSD Sobotka. Premiér už skôr vyhlásil, že o konci ministra Prachařa je rozhodnuté, ale Babiš vtedy reagoval, že sociálni demokrati by sa mali starať predovšetkým o svojho ministra zdravotníctva Svatopluka Němečka.

Prachař je už druhým ministrom Sobotkovej vlády, ktorý skončil. Prvým bola Věra Jourová, ale ona z ministerstva pre miestny rozvoj odišla, pretože vláda ju nominovala na eurokomisárku, pripomenul web Novinky.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.