Afganistan je naďalej najväčším producentom ópia vo svete

Na archívnej snímke z 10. mája 2013 afganskí muži počas zberu na makovom poli v Džalalabade. Foto: TASR/AP

Kábul 12. novembra (TASR) - Plocha, na ktorej sa v Afganistane pestujú makovice na produkciu ópia, vzrástla v roku 2014 o sedem percent. Krajina tak zostáva ich najväčším producentom vo svete, informovali dnes v spoločnej správe venovanej ópiu afganské ministerstvo boja s narkotikami a Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNDOC).

Afganskí roľníci tento rok pestovali makovice na 224.000 hektároch pôdy v porovnaní s 209.000 hektármi v minulom roku, pričom táto plocha stabilne narastá už od roku 2010, uviedla tlačová agentúra DPA.

Podľa OSN a afganských predstaviteľov je to dôsledok narastajúcej neistoty, politickej nestability a neúspešných protidrogových snáh.

"V boji s drogami sme zlyhali," vyhlásil dnes Jean-Luc Lemahieu z UNDOC. Zdôraznil, že v Afganistane registrujú nielen najväčšiu produkciu makovíc na ópium, ale aj doteraz najvyšší výskyt narkománie v dejinách krajiny: podľa OSN je na drogách, najmä ópiu, závislých vyše 1,5 milióna Afgancov. Produkcia ópia je súčasťou ekonomiky a predstavuje do 20 percent HDP tohto stredoázijského štátu. Lemahieu povedal, že Afganistan produkuje 80 percent ópia vo svete.

Správa uvádza, že produkcia ópia v Afganistane dosiahne tento rok asi 6400 ton, čo predstavuje 17-percentný nárast v porovnaní s vlaňajšou produkciu 5500 ton. Rekordnú produkciu 7400 ton z roku 2007 však nedosiahne.

Z 34 afganských provincií sa makovice nepestujú iba v 19-tich. Ich najväčším producentom zostáva nepokojná provincia Helmand na juhu - pochádza odtiaľ až 46 percent produkcie. Provincia súčasne zaznamenala drastický nárast násilností. Najmenej päť jej okresov je z veľkej časti pod kontrolou Talibanu.

Spojené štáty investovali priamo do protidrogových snáh v Afganistane v uplynulých 13 rokoch vyše sedem miliárd dolárov, sumarizuje agentúra DPA.

Tento rok sa bezpečnostné sily venovali viac prezidentským voľbám, čo sa spätne odrazilo na produkcii ópia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.