Tvrdenia o ruských jednotkách na východe Ukrajiny sú vraj nepravdivé

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 13. novembra (TASR) - Rusko kritizovalo Ukrajinu, že presúva svoje jednotky v konfliktnej zóne Donbasu na východe krajiny s cieľom "propagandistického podvrhu". "Technika a personál, ktorými disponujú ruské ozbrojené sily, sa nachádzajú na území mojej krajiny a neohrozujú vaše územie," povedal podľa agentúry DPA ruský diplomat Alexandr Pankin, námestník ruského veľvyslanca pri OSN Vitalija Čurkina.

Pankin takto reagoval na pôde Bezpečnostnej rady OSN na obvinenia ukrajinskej strany, že Rusko na územie Ukrajiny vniklo tankami a inou vojenskou technikou.

Ukrajina sa podľa Pankina takýmito správami snaží zakryť "neúspechy" vládnych jednotiek v boji proti proruským separatistom. Ani tvrdenia NATO o údajnej ruskej invázii nie sú podložené faktami, zdôraznil Pankin. "Z tohto dôvodu sú to všetko len prázdne reči, zvyčajný propagandistický podvrh," dodal.

Ruský diplomat zároveň Ukrajine vyčítal, že nemá záujem o mierové vyriešenie konfliktu. Kritizoval tiež skutočnosť, že prozápadná vláda v Kyjeve posilňuje pozície svojich vojakov a vojenskej techniky na východe Ukrajiny, píše DPA. Moskva je podľa neho prekvapená, že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nereagovala na tento postup vojakov.

Severoatlantická aliancia spozorovala v posledných dňoch vstup konvojov ruskej vojenskej techniky na územie Ukrajiny, vrátane tankov, delostrelectva a bojových jednotiek, uviedol v stredu vrchný veliteľ síl NATO v Európe americký generál Philip Breedlove. Ten upozornil, že v posledných dvoch dňoch si predstavitelia NATO všimli rovnaké skutočnosti ako OBSE. Členovia pozorovateľskej misie OBSE v utorok oznámili, že 43 vojenských vozidiel bez poznávacích značiek smeruje do centra Donecka, ktorý je hlavnou baštou proruských povstalcov na východnej Ukrajine.

Podľa správ OBSE neoznačené kamióny ťahali za sebou ťažkú delostreleckú techniku a päť viachlavňových raketometov.

Prímerie na Ukrajine sa takmer nedodržiava

Prímerie na Ukrajine sa takmer nedodržiava, konštatoval dnes v rozhovore pre rakúsky denník Die Presse zástupca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Ihor Prokopčuk.

Na prímerí na východnej Ukrajine, ktoré monitoruje misia OBSE, sa bojujúce strany dohodli 5. septembra v bieloruskom Minsku. Predchádzali tomu týždne bojov medzi vládnymi jednotkami a proruskými separatistami.

Prímerie sa vo všeobecnosti dodržiavalo, aj keď dochádzalo k lokálnym incidentom. "V súčasnosti však ťažko hovoriť o prímerí," upozornil Prokopčuk. Dodal, že od podpísania minského protokolu o zastavení paľby militantné skupiny prímerie narušili viac ako 2400-krát. O život pri tom prišlo vyše 100 ukrajinských vojakov a desiatky civilistov, spresnil.

Dohoda o prímerí sa porušuje prakticky denno-denne, pričom tento trend má stúpajúcu tendenciu od volieb z 2. novembra, ktoré usporiadali vedenia oboch samozvaných republík vyhlásených v Doneckej a Luhanskej oblasti a ktoré vláda v Kyjeve i Západ považujú za nelegitímne. Voliči v oboch "ľudových republikách" - Doneckej a Luhanskej - vo voľbách volili najvyššieho predstaviteľa a poslancov "parlamentov".

Prokopčuk súčasne vyhlásil, že ukrajinské vládne jednotky rešpektujú dohodu o prímerí v súlade s rozkazom, ktorý dostali. "Ale ak na nich útočia, reagujú," spresnil Prokopčuk.

Podľa ukrajinskej agentúry UNIAN boli pozície ukrajinskej armády za posledných 24 hodín až 44-krát terčom útokov protivníka. O život prišli štyria vládni vojaci a ďalších 18 utrpelo zranenia. Tlačová služba vládnej protiteroristickej operácie (ATO), ktorá od jari prebieha v oblasti Donbasu, dnes na svojej facebookovej stránke spresnila, že vládne jednotky majú pod kontrolou donecké letisko i juh zóny ATO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.