Taliansky inžinier, unesený v júli v Líbyi, je na slobode

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rím 13. novembra (TASR) - Taliansky stavebný inžinier, ktorý sa v júli v Líbyi stal obeťou únosu, je už na slobode, informovalo dnes v Ríme talianske ministerstvo zahraničných vecí. Spresnilo, že Marco Vallisa je už na ceste do vlasti.

Vallisu uniesli 5. júla v meste Zuwára spolu s dvoma ďalšími stavbármi z Macedónska a Bosny, ktorých únoscovia o niekoľko dní neskôr prepustili na slobodu.

Taliansky rezort diplomacie dnes nevysvetlil, za akých okolností sa Vallisa dostal na slobodu.

Líbya sa od zosadenia diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 zmieta v politickom chaose, ako aj v ozbrojených zrážkach medzi frakciami bojujúcimi o vládu nad krajinou, ktorá má dve vlády a dva parlamenty - medzinárodne uznané orgány - vláda premiéra Abdalláha Sáního a Snemovňa reprezentantov - sídlia momentálne v Tobruku, kým vzdorovláda a alternatívny parlament - Všeobecný národný kongres - zasadajú v Tripolise.

Tobrucká a tripoliská vláda, bojujúce medzi sebou o kontrolu nad Líbyou, sa navzájom obviňujú zo snahy získať podporu susedných štátov. Rivali medzinárodne uznávanej vlády premiéra Abdalláha Sáního tvrdia, že susedný Egypt podporuje bývalého generála líbyjskej armády Chalífu Haftara v jeho boji proti islamistickým ozbrojeným frakciám a snaží sa ich vyhnať z mesta Benghází. Haftarovi protivníci tvrdia, že Egypt, ktorý sa obáva rozpínavosti islamistov v Líbyi, poskytuje jednotkám verným exgenerálovi leteckú podporu.

Snahy medzinárodného spoločenstva pod vedením OSN na sprostredkovanie prímeria a rokovaní medzi znepriatelenými frakciami zlyhali, pripomína Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.