Náklady na vykurovanie v budúcom roku by nemali pre domácnosti vzrásť

Ilustračné foto Foto: ifoyer.com

Bratislava 13. novembra (TASR) - Slovenské domácnosti by v budúcom roku nemali za teplo odoberané zo systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT) zaplatiť viac. Uviedol to Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT).

"Celkové náklady za dodávku tepla pre domácnosti, ale aj ostatných odberateľov, by sa mali pohybovať na úrovni tohto roku," vysvetlil predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Tento odhad podľa neho vychádza z cenových návrhov, ktoré členovia SZVT predložili na schválenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Rovnaké priemerné náklady na teplo sa podarí budúci rok udržať aj napriek miernemu, približne 3-% očakávanému poklesu odberov tepla.

Pripomenul, že na Slovensku zabezpečujú systémy CZT teplo pre viac ako 1,8 milióna obyvateľov, v 650.000 slovenských domácnostiach, v približne 16.100 bytových domoch. "Centrálne zásobovanie teplom je populárne aj preto, že tento spôsob ľuďom prináša komfort, ale aj bezpečnosť dodávky tepla," objasnil Obšivaný.

Výhodou CZT je podľa Obšivaného okrem spomínaného aj ekologická výroba a prijateľná cena. Tieto výhody pre odberateľov sa však dajú zabezpečiť, iba ak bude stabilné odberateľské a legislatívne prostredie. Výrobcovia totiž podliehajú regulácii a sú teda viac ako iné odvetvia závislí od legislatívneho prostredia.

Prvým takýmto krokom bola tohtoročná novela zákona o teple. Novela by v praxi mala priniesť stabilnejšie odbery a tým aj stabilizáciu ceny tepla. Preto by podľa SZVT aj v budúcnosti prijímané legislatívne aj regulačné pravidlá pre výrobu a distribúciu tepla mali sledovať tento cieľ.

Slovenský zväz výrobcov tepla je záujmovým združením právnických osôb – výrobcov tepla, ktoré vzniklo v novembri 1998. Poslaním zväzu je podpora podnikania v oblasti CZT, zastupovanie malých a stredných výrobcov tepla pri riešení problémov efektívnej výroby a dodávky tepla, s cieľom dosiahnuť prijateľné podmienky pre podnikanie v tejto oblasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.