Na trhu je výživový doplnok VIMAX, ktorý obsahuje nepovolenú látku

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 13. novembra (TASR) - Výživový doplnok z Kanady obsahujúci nepovolenú látku sildenafil bol nahlásený začiatkom novembra Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá. Ide o výrobok s názvom VIMAX v plastovej fľaštičke s obsahom 30 kapsúl, 20 g. Keďže výrobok sa môže nachádzať ešte na trhu na území SR, ÚVZ odporúča spotrebiteľom, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali a prípadne ho vrátili späť do miesta predaja.

Iné označenie výrobku je: Male Virility Enhancement, 100 % natural product, dátum min. trvanlivosti: 31/12/2016, výrobné číslo: 1212, krajina pôvodu: Kanada. Predmetný výrobok bol do Českej republiky zaslaný zo Slovenska, predajca: Vimax – Pills, Dušan Hutka, Štúrova 28, 038 54 Krpeľany (prevádzkovateľ e-shopu). "Uvedená skutočnosť však nebola podložená žiadnym dokladom," uviedol ÚVZ.

Ako sa uvádza v informácii od českej strany, predmetný výrobok obsahuje nepovolené a na obale nedeklarované farmakologicky účinné látky sildenafil a tadalafil. Sú to látky, ktoré sa využívajú najmä v liekoch na podporu mužskej erekcie, pričom ich použitie v potravinách nie je príslušnou legislatívou povolené. Nevedomé požitie týchto látok môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie najmä kardiakom a osobám s vysokým krvným tlakom.

V nadväznosti na uvedené ÚVZ požiadal 4. novembra 2014 Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Martine o vykonanie kontroly uvedenej spoločnosti so zameraním sa na výskyt predmetného nevyhovujúceho výrobku, zistenie prípadných ďalších odberateľov (v ČR, v SR, ako aj v iných štátoch), zabezpečenie jeho stiahnutia z predaja, zistenia spôsobu likvidácie a zabezpečenie informovanosti spotrebiteľov o zakúpení zložením nevyhovujúceho výrobku a prípadné poskytnutie ďalších informácií o uvedenej spoločnosti.

Šetrením bolo zistené, že skutočným predajcom výživového doplnku je Dušan Huťka, Mgr. art, miesto podnikania: J. Vojtaššáka 3148/8, 010 08 Žilina, ktorý predmetný výživový doplnok prebral v celkovom množstve 200 ks od dovozcu a rozdistribuoval ho rôznym súkromným osobám v počte cca 150 ks. Presný počet predaných kusov bude zaslaný na úrad so sídlom v Martine. Predaj sa realizuje prostredníctvom internetového predaja: www.vimaxpills.sk. Ku dňu 11.11.2014 bolo z predaja stiahnutých 76 balení, ďalších 124 balení bolo odoslaných rôznym súkromným osobám (spotrebiteľom), ktorí boli predajcom upovedomení o obsahu nepovolenej látky v predmetnom výrobku a o možnosti jeho vrátenia, resp. neprebratia odoslaných zásielok.

TASR informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.