Nad hradným palácom vo Vinnom pribudla nová strecha

Hrad pri obci Vinné v okrese Michalovce zdobí nový architektonický prvok. Je ním strecha, ktorú postavili v tomto roku nad priestormi hradného paláca. Spomínaná historická stavba prechádza už tretí rok rekonštrukciou vďaka finančnej podpore zo strany štátu. Foto: TASR/Roman Hanc

Vinné 14. novembra (TASR) - Hrad pri obci Vinné v okrese Michalovce zdobí nový architektonický prvok. Je ním strecha, ktorú postavili v tomto roku nad priestormi hradného paláca. Táto historická stavba prechádza už tretí rok rekonštrukciou vďaka finančnej podpore zo strany štátu.

"V tejto sezóne sa na záchrane hradu podieľalo celkovo 23 ľudí. Našimi hlavnými sponzormi sú ministerstvo kultúry, Európsky sociálny fond a ministerstvo práce," povedal pre TASR Jaroslav Gorás, koordinátor rekonštrukčných prác a predseda Občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta. Doterajšiu štátnu podporu na obnovu hradu vyčíslil na takmer 100.000 eur.

Posledným stavebným prírastkom pamiatky nad obcou Vinné je už spomenutá strecha. "Treba povedať, že do hradného paláca prestalo takmer po 300 rokoch zatekať. Strechu sme postavili asi za mesiac, avšak predchádzali tomu niekoľkomesačné prípravy v podobe murovania či inštalácie hlavného nosného trámu," vysvetlil Gorás.

Ako ďalej uviedol, nová strecha zohrá významnú úlohu pri pokračujúcej rekonštrukcii. "Chystáme sa v budúcom roku opravovať klenby na hrade. Práce sa budú môcť realizovať vďaka streche aj za daždivého počasia. Nebudeme teda musieť posielať ľudí domov, keď zaprší."

Hrad nad obcou Vinné vydal svojim záchrancom v uplynulom období už viacero vzácnych artefaktov. "Zo zaujímavostí, ktoré sa tu našli, bol napríklad džbán s takmer 2000 mincami. Tie však boli ukryté na hrade až 150 rokov po jeho zániku," podotkol Gorás s tým, že stavbárov potešili hlavne kamenárske prvky nájdené v archeologických sondách či objavenie pôvodnej vstupnej brány do hradu.

Fotogaléria z prác na hradnej streche:

Na stredovekú stavbu sa vďaka jej záchrancom vrátil život, ale aj tradičné murárstvo či kamenárske, tesárske a kováčske remeslo.

Hradná pivnica bude možno čoskoro opätovne ponúkať ušľachtilý mok, ktorý kedysi preslávil neďalekú obec Vinné. "Plánujeme tu zriadiť stálu expozíciu vinárstva s možnosťou degustácie vín," priblížil kastelán hradu.

Prvá písomná správa o hrade pochádza z roku 1335. Bol viackrát poškodený, opravovaný, začiatkom 18. storočia ho dali dokonca aj zbúrať. Má čiastočne zachované renesančné klenby, na gotickej veži je kamenné kvádrovanie, otvory okien a dverí, ako aj časti pôvodných omietok. Možno tam nájsť stopy po krboch či už zmienené pivničné priestory. Hrad láka turistov predovšetkým počas letných mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.