Maďarská vláda zverejnila dokument veľvyslanectva USA o korupcii

Ilustračné foto Foto: TASR

Budapešť 14. novembra (TASR) - Maďarská vláda na svojej internetovej stránke zverejnila vo štvrtok večer dokument, v ktorom veľvyslanectvo Spojených štátov v Budapešti sumarizovalo dôvody vedúce k nedávnemu zákazu vstupu vysokých štátnych úradníkov Maďarska na územie USA.

O dokumente v anglickom jazyku, ktorý má dve strany a ktorý odovzdal 6. novembra jeden z diplomatov ambasády maďarskému ministerstvu zahraničných vecí, štátny tajomník rezortu diplomacie Levente Magyar ešte pred zverejnením uviedol, že v ňom nie sú žiadne relevantné informácie.

Podľa Magyara je tam spomenuté iba meno Andrása Horvátha, bývalého pracovníka Národného úradu pre dane a clá (NAV), ktorého prepustili zo zamestnania po tom, čo poukázal na miliardové podvody s DPH a na nečinnosť úradu.

"V dokumente sú iba dávno známe fakty, nie sú tam však hodnoverné informácie, dôkazy, na základe ktorých by maďarská vláda mohla vyšetriť údajné korupčné záležitosti," dodal štátny tajomník.

Na internetovej stránke vlády pripojil k dokumentu poznámky minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý okrem iného vytkol, že listina je bez podpisu, pečiatky a dátumu.

Veľvyslanectvo USA v dokumente tvrdí, že už od februára 2012 priebežne naznačovalo maďarskej vláde obavy týkajúce sa korupčných záležitostí. Ambasáda žiadala, aby vláda konala, avšak bez výsledku. Maďarský kabinet oficiálne vôbec nereagoval na túto výzvu.

Maďarská generálna prokuratúra sa vo štvrtok obrátila listom na chargé d'affaires veľvyslanectva Spojených štátov v Budapešti Andrého Goodfrienda, od ktorého požaduje informácie o údajnej korupčnej kauze. Generálna prokuratúra ho v liste vyzýva, aby poskytol prokuratúre konkrétne údaje týkajúce sa trestných činov, na základe ktorých nariadili odmietnutie vstupu maďarským občanom do USA. Na základe analýzy by potom maďarský orgán vykonal potrebné kroky, píše sa v dokumente.

Šéfka maďarského NAV Ildikó Vidová minulý týždeň oznámila, že je jednou z tých osôb, ktorým USA oznámili, že jej neumožnia vstup na svoje územie.

V pondelok potom prišla neohlásene na zastupiteľský úrad USA aj so svojím právnym zástupcom. Po schôdzke s Goodfriendom médiám uviedla, že predstavitelia veľvyslanectva nepredložili žiadne dôkazy, iba spomínali súvislosť s vlani vypuknutou kauzou týkajúcou sa podvodov s DPH, ktorá doposiaľ nebola vyšetrená.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.