Británia chce džihádistom od nového roka zakázať návrat do krajiny

Na snímke z videa sýrski džihádisti ukazujú odrezanú hlavu pred davom ľudí Foto: youtube

Londýn 14. novembra (TASR) - Britská vláda on nového roka zakáže návrat do vlasti tým svojim občanom, ktorí odišli bojovať po boku islamistických teroristických organizácií v zahraničí. Podľa agentúry DPA to dnes povedal britský premiér David Cameron v austrálskom hlavnom meste Canberra.

Nové opatrenie je súčasťou návrhu zákona, ktorým sa britský parlament bude zaoberať ešte tento mesiac.

Cameron sa v Austrálii zúčastňuje na summite G20, na ktorom sa bude rokovať aj o boji proti teroristickým organizáciám, ako je napríklad džihádistické hnutie Islamský štát (IS).

Nový zákon by mal v Británii vstúpiť do platnosti koncom januára 2015 a platiť bude dva roky. Okrem iného predvída opatrenia, na základe ktorých bude bojovníkom odobratý pas a ich mená pridajú na zoznam neželaných pasažierov v leteckej doprave, píše DPA.

Islamistickí bojovníci sa zo Sýrie a Iraku do Británie po dvoch rokoch budú môcť vrátiť len vtedy, keď budú spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a podstúpia kurzy zamerané na upustenie od radikalizmu.

Príslušníci pohraničnej stráže a letisková polícia budú mať právomoc odobrať pasy cestujúcim, u ktorých existuje podozrenie, že chcú v zahraničí podporovať teroristov. Opatrenia sa budú vzťahovať aj na mladistvých.

Podobné plány ohlásil Cameron už v septembri. Experti varujú, že odobratie pasov môže byť v rozpore s medzinárodným právom, píše DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.