Slovákov v nakupovaní darčekov predbehli Česi

Foto: TASR/Martin Turanovič

Bratislava 22. novembra (OTS) - Do Vianoc zostáva necelých 35 dní a zatiaľ čo naši západní susedia Česi už majú vo väčšine prípadov darčeky poschovávané po skriniach (51%), zo Slovákov je na Vianoce v tomto smere pripravených zatiaľ len 39%. Väčšina z nás si necháva tradičný vianočný nákupný ošiaľ až na december.

Rovnako ako Slováci, ani Poliaci sa v tomto smere neponáhľajú a darčeky má „pod strechou“ len každý štvrtý z nich. Rekordérmi v tomto smere sú však Bulhari, z ktorých až 35% priznalo, že na nákupy vyrazia až keď sa v kalendári objaví dátum 23. či 24. december. Vyplynulo to z exkluzívneho medzinárodného prieskumu agentúry Ipsos, ktorá ho pre skupinu PROFI CREDIT realizovala na vzorke 4100 respondentov .

Sme štedrí, aj keby sme si na to mali požičať
Slováci sú štedrí a to nielen na Vianoce. Väčšina z nás je pripravená niekoho obdarovať, aj keby sme si mali na darčeky požičať. „Približne 15% Slovákov si v predvianočnom období požičia peniaze a to v priemernej výške okolo 360 EUR. Podobne sú na tom aj Česi. V Bulharsku týmto spôsobom rieši zvýšené rodinné náklady súvisiace Vianocami dokonca každý tretí človek. Ak sa však rozhodnú požičať si, je to podstatne menej, len okolo 100 EUR“ potvrdzuje Richard Lörincz, marketingový riaditeľ PROFI CREDIT Slovakia, s.r.o.

Na Štedrý deň chceme byť prekvapení
Väčšina Slovákov (69%), rovnako aj Čechov (69%), Poliakov (78%) a Bulharov (79%) sa chce nechať prekvapiť tým, čo si nájde pod stromčekom. Zvyšné percentá radšej priamo nadiktujú o aké darčeky majú záujem, prípadne si ich rovno kúpia. Najčastejším darčekom, ktorý si Slováci rozbalia pod stromčekom je oblečenie. Česi si naopak vedia situáciu uľahčiť a vo veľkom rozdávajú darčekové poukazy. Voucher alebo peniaze dáva svojim blízkym až každý ôsmy z nich. Možno aj to je dôvod, prečo je väčšina z nich hotová s darčekmi už v novemberi. „Je dôležité, aby ľudia nepodliehali nepremyslene vianočnému ošiaľu napriek tomu, že atmosféra je každoročne strhujúca. Zadlžiť sa kvôli jednému dňu na celý rok je nezmyselné a problémy so splácaním následne evidujeme už po Novom roku. V marci a máji evidujeme najviac žiadostí o odklad splácania aj týchto „vianočných“ pôžičiek“ upozorňuje Richard Lörincz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.