V pondelok sa začne súd v korupčnej kauze bývalého rektora Akadémie PZ

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 22. novembra (TASR) – Prvé hlavné pojednávanie s bývalým rektorom Akadémie Policajného zboru v Bratislave Václavom K. sa začne v pondelok 24. novembra. Obžalovaný je z toho, že za prijatie záujemcov o štúdium údajne zobral peniaze.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na bývalého rektora ešte začiatkom decembra minulého roka pre pokračovací zločin prijímania úplatku a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu. "Spáchania skutku sa mal dopustiť tak, že ako nadriadený mal dať príkaz zamestnancovi školy, aby v prijímacom konaní uprednostnil najmenej 29 uchádzačov o prijatie na Akadémiu Policajného zboru, pričom mal za prijatie najmenej dvoch uchádzačov prijať úplatok vo výške 5000 eur," povedala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Akadémia už má novú rektorku

Úplatkárska kauza na policajnej akadémii vypukla v lete 2012. Bývalý rektor po nej skončil nielen v čele školy, ale prepustili ho aj z Policajného zboru. Akadémiu v súčasnosti vedie odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská, prezident Andrej Kiska ju na návrh ministra vnútra Roberta Kaliňáka vymenoval za rektorku v auguste. Kaliňákovou kandidátkou pritom bola minimálne od apríla 2013.

Návrh na jej vymenovanie však prišiel do Prezidentského paláca až po nástupe Andreja Kisku. Podľa medializovaných informácií exprezidentovi Ivanovi Gašparovičovi na Kurilovskej prekážalo, že nemá titul docent a okrem toho sa mu údajne nepozdávalo, že sa zastala nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Kurilovská medzitým obhájila habilitačnú prácu a získala titul docent.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.