Sulík: Človek s dvojitou morálkou nemá čo byť šéfom Európskej komisie

Richard Sulík Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 24. novembra (TASR) – Človek, ktorý sám vytvorí daňový raj, nemá čo byť predsedom Európskej komisie (EK). Myslí si to líder opozičnej strany SaS a europoslanec Richard Sulík, ktorý bude tento týždeň v Európskom parlamente (EP) hlasovať za odvolanie Jeana-Clauda Junckera z postu šéfa novej komisie pre tzv. škandál LuxLeaks.

Ako uviedol Sulík na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave, Juncker je z pozície bývalého dlhoročného ministra financií a premiéra Luxemburska zodpovedný za vytvorenie daňového raja priamo v srdci Európy. "Maličká krajina Luxembursko, ktorá má obyvateľov ako nejaké stredné mesto Slovenska, dlhé roky ponúkala medzinárodným koncernom špeciálne daňové režimy s cieľom poskytnúť im nižšie zdanenie, ako by bolo v ich krajinách. Stávalo sa, že veľké miliardové koncerny platili daň zo zisku vo výške napríklad 1 %," upozornil.

Nízke zdanenie podľa Sulíka vznikalo tak, že daňové úrady si s koncernami vopred dohodli nízky základ dane. "To je čistý nezmysel, je to úplne obyčajný obchod medzi štátom a koncernami. Je to jasné zneužitie pozície štátu, ktorý má daňovú kompetenciu," kritizoval. Pod vedením Junckera si malo Luxembursko vopred dohodnúť sadzby napríklad pre koncern Fiat.

Europoslanec vidí problém v tom, že kauza teraz slúži ako zámienka pre zavedenie harmonizácie základu a sadzby daní v Európe. "My na Slovensku sa môžeme tešiť na to, že budeme musieť vyberať od podnikov vyššie dane, čo, samozrejme, zhorší podnikateľské prostredie na Slovensku," obáva sa.

Nepáči sa mu ani to, že diskusia o odvolávaní Junckera v EP bude len dnes, keď sa väčšina poslancov v Bruseli ešte nenachádza. Hlasovanie o jeho osude je naplánované na štvrtok (27.11.). "Ja osobne budem hlasovať za jeho odvolanie, lebo človek s takouto dvojitou morálkou, ktorý roky rozpráva o tom, ako treba bojovať proti daňovým rajom, a sám vytvorí daňový raj, nemá čo byť predsedom Európskej komisie," zdôraznil Sulík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.