Taliansky premiér Renzi vyhlásil svoju stranu za víťaza volieb

Taliansky premiér Matteo Renzi Foto: TASR/AP

Rím 24. novembra (TASR) - Taliansky premiér Matteo Renzi dnes vyhlásil svoju Demokratickú stranu (PD) za víťaza nedeľňajších volieb v dvoch regiónoch, Emilia-Romagna a Kalábria, s vyše piatimi miliónmi oprávnených voličov.

"Účasť bola slabá, výsledky dobré, je to 2-0 pre nás," napísal Renzi na Twitteri. Poznamenal, že odkedy sa ujal pred deviatimi mesiacmi funkcie premiéra, jeho stredoľavá strana vyhrala všetky štyri regionálne voľby, ktoré sa odvtedy konali.

V bohatom severnom regióne Emilia-Romagna, tradičnej bašte ľavice, získala PD relatívne neuspokojivých 49 percent hlasov a v chudobnej Kalábrii na juhu krajiny 61 percent hlasov.

Voľby poznamenala nízka účasť voličov, v Emilii-Romagne dosiahla iba 37,7 percenta (v minulých voľbách 68,1 percenta) a v Kalábrii 44,1 percenta (predtým 59,2 percenta).

Za povšimnutie podľa agentúry DPA stojí úspech ultrapravice v regióne Emilia-Romagna, protiimigračne zameraná Liga severu tam dostala 19,5 percenta hlasov, zatiaľ čo tradičná politická strana Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho skončila s 8,4 percenta hlasov.

Protestné Hnutie piatich hviezd bývalého komika Beppeho Grilla na druhú stranu dopadlo zle v oboch regiónoch, v Emilii-Romagne si zabezpečilo približne 13 percent hlasov a v Kalábrii necelých päť percent.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.