Ruské firmy nesplácajú českým bankám úvery za 10 miliárd Kč

Ilustračné foto Foto: Andrej Galica

Praha 24. novembra (TASR) - Ruské firmy dlhujú českým bankám miliardy korún. Dôvodom sú sankcie Západu a oslabenie rubľa, ktoré im spôsobujú problémy so splácaním pôžičiek od českých bánk. Celkove ide o vyše 10 miliárd korún (361,53 milióna eur). Štátna poisťovňa EGAP sa snaží situáciu zachrániť a zmeniť nastavenie splátok tak, aby ruské firmy svoje záväzky plnili. Uviedli to dnes české Lidové noviny a hospodársky denník E15.

"Cieľom je odvrátiť hrozbu poistných udalostí," potvrdila Lidovým novinám (LN) hovorkyňa EGAP Hana Hikelová. Ak Rusi nebudú schopní splácať, bankám bude musieť vyplatiť poistné plnenie práve Exportná garančná a poisťovacia spoločnosť (EGAP). Riešením je reštrukturalizácia dlhu: zmena v nastavení jednotlivých splátok.

"EGAP počíta s tým, že na začiatku budúceho roka bude musieť reštrukturalizovať viac ako 10 prípadov v Rusku," dodala Hikelová.

Dva prípady už EGAP schválila. Reštrukturalizácia by nemala predĺžiť lehotu splácania, dlžníci v nasledujúcich mesiacoch zaplatia menej, neskôr sa ale ich splátky zvýšia.

Ruské firmy si požičiavali najčastejšie v eurách, ich schopnosť splácať teda so znižovaním hodnoty rubľa klesá. Ruská mena oslabila od začiatku roka voči euru zhruba o 20 % a oproti doláru asi o 30 %. Ruské spoločnosti z úverov väčšinou financovali dodávky od českých vývozcov.

Pre EGAP je Rusko najvýznamnejším trhom, v súčasnosti predstavuje jej angažovanosť v tejto krajine 56 miliárd Kč, čo je približne 25 % jej celkovej angažovanosti. S odstupom nasledujú Azerbajdžan a Turecko.

(1 EUR = 27,660 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.