Dôvera nemeckých podnikateľov v ekonomiku prekvapujúco vzrástla

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Berlín 24. novembra (TASR) - Dôvera nemeckých podnikateľov v ekonomiku sa tento mesiac prekvapujúco zvýšila, prvýkrát po šiestich mesiacoch vytrvalého poklesu. Dôvodom lepších ako očakávaných výsledkov bol mierny rast nemeckej ekonomiky v 3. kvartáli, vďaka ktorému sa vyhla recesii. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa najnovšieho prieskumu inštitútu pre výskum hospodárstva (Ifo) sa index podnikateľskej dôvery v najväčšej ekonomike eurozóny v novembri zvýšil na 104,7 bodu z októbrových 103,2 bodu. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, pritom odhadovali, že klesne na 103 bodov.

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka totiž v období júl - september vzrástol o 0,1 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, keď klesol o 0,1 %. Tempo jeho rastu bolo síce veľmi slabé a podľa centrálnej banky minimálne do konca tohto roka nenaberie stratenú dynamiku, ale podnikateľom zlepšil náladu fakt, že sa ekonomika vyhla recesii.

Z prieskumu tiež vyplýva, že firmy v Nemecku pozitívnejšie hodnotia súčasnú situáciu, svedčí o tom zvýšenie hodnoty tohto indexu na 110 bodov z októbrových 108,4 bodu. Aj ukazovateľ ich očakávaní v novembri vzrástol na 99,7 bodu z 98,3 bodu v októbri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.