Nákup pušiek a pištolí z ČR chce dostať opozícia na výbor

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 28. novembra (TASR) - Septembrový kontrakt medzi Ministerstvom obrany (MO) SR a Českou zbrojovkou Uherský Brod na nákup 688 pušiek a pištolí by mal preveriť Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Jeho mimoriadne rokovanie budú iniciovať opoziční poslanci, ktorým sa okrem iného nepáči, že minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) hovoril celý čas len o príprave kontraktu a podpis zmluvy zamlčal.

Zmluvu im dali ľudia, ktorí toho asi amjú plné zuby

"Máme tú zmluvu od ľudí, ktorí toho zrejme majú plné zuby. Hoci minister Glváč dva mesiace rozpráva len o prípravách, ministerstvo ju podpísalo 19. septembra a česká zbrojovka 23. septembra. Nechápeme, prečo sa takto Glváč vyjadruje," povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

Matovič: Úmysel je fajn, ale asi to nebolo myslené čisto

Podľa jeho slov celý príbeh začal tým, že Glváč a český minister obrany Martin Stropnický (ANO) za prítomnosti premiéra Roberta Fica podpísali memorandum o zjednotení výzbroje medzi armádami SR a ČR. "Úmysel je fajn, lenže zrejme to nebolo myslené až tak čisto. V skutočnosti bol cieľ taký, že ak takúto zmluvu podpíšete, obídete verejné obstarávanie a nakúpite bez súťaže. To sa aj stalo," povedal Matovič.

Tvrdí, že sú to iné zbrane ako v ČR

Zároveň doplnil, že ani zbrane nie sú rovnaké. "Výsledok by mal byť taký, že keď už nie je súťaž, budú na konci aspoň rovnaké zbrane. Naše MO ale nakúpilo úplne iné zbrane, ako má ČR, iné typy pušiek aj pištolí. Keď sa slovenský a český vojak stretnú v zákope, nemôžu si vymeniť ani zásobníky," upozornil Matovič s tým, že Slovensko navyše nakupuje zbrane, ktoré armáda ČR často reklamovala a pušky majú zásobníky, ktoré nie sú ani štandardizované podľa NATO.

Hovorí o zámienke zjednotenia výzbroje

Podľa Matoviča možno predpokladať, že sa k podpísanej zmluve pridá aj 23.000 slovenských policajtov a všetkých 14.000 vojakov. "Vychádza to na 87 miliónov eur pod zámienkou zjednocovania výzbroje. Teraz kúpili 688 kusov - jedna puška asi za 4300 eur, pištoľ asi za 500 eur. To sú ceny, za ktoré si kúpite jeden kus. Pri tak obrovskom kontrakte mali byť ceny polovičné. Ak to nakúpia za 87 miliónov, čistá ryža je 40 miliónov eur," dodal Matovič. Cena doterajšieho kontraktu bola 3,25 milióna eur.

Člen brannobezpečnostného výboru Richard Vašečka (OĽaNO) avizuje, že opozícia bude od predsedu výboru Jaroslava Bašku (Smer-SD) žiadať, aby na mimoriadny výbor, ktorý bude musieť zvolať do siedmich dní od podania návrhu, pozval ministra Glváča. "Nebránime sa, aby bol výbor tajný," uzavrel Vašečka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.