Volodymyr Y. opäť z Ukrajiny na súd neprišiel, odročili ho na neurčito

Volodymyr Y., považovaný za bossa ukrajinsko-slovenského gangu Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 1. decembra (TASR) - Proces v kauze piatich vrážd s ukrajinským bossom Volodymyrom Y., ktorý sa od jesene minulého roka nachádza na Ukrajine a s ďalšími troma obžalovanými, sa dnes opäť pred Krajským súdom v Bratislave (KS) neuskutočnil.

Bývalý ukrajinský boxer, ktorý strávil na Slovensku takmer 12 rokov vo väzbe, sa na dnešné pojednávanie opäť z Ukrajiny nedostavil, keďže je stále od septembra práceneschopný. Jeho obhajca oznámil, že Volodymyr Y. lekárske potvrdenie doručí senátu KS a zároveň oznámil súdu, že ďalší obžalovaný v kauze Vasyl P., ktorý sa tiež nachádza na Ukrajine, nesúhlasí s konaním v jeho neprítomnosti. Pôvodne bolo pojednávanie v bratislavskej väznici naplánované aj na utorok 2. decembra. Súd proces dnes odročil na neurčito.

Dôvod odročenia sa opakuje

Obžalovaní v tejto kauze sú okrem Volodymyra Y. aj Vasyl P., P. Mykola Sh. a Edurad V. KS v Bratislave takmer z rovnakého dôvodu ako dnes, nemohol pojednávať naposledy koncom septembra a aj koncom mája. KS už v októbri minulého roka zaslal Volodymyrovi Y. písomnú výzvu či dáva alebo nedáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. V spomínanej kauze piatich vrážd komplicov gangu už raz KS rozhodol, keď obžalovaným uložil doživotné tresty odňatia slobody, Najvyšší súd SR však prípad vrátil naspäť prvostupňovému súdu.

Volodymyr Y. je administratívne vyhostený

Volodymyra Y. prepustil z väzby minulý rok na jeseň súd v Trnave na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR. Keďže Volodymyra Y. už v minulosti úrady vyhostili, na území Slovenska zostať nemohol. Konkrétne 19. septembra 2013 bol na základe administratívneho vyhostenia odovzdaný na hraničnom priechode Vyšné Nemecké ukrajinskej strane. Ukrajinec bol aj v minulosti niekoľkokrát prepustený na slobodu, okamžite ho však zadržali policajti, obvinili z ďalšej trestnej činnosti a na základe toho ho súdy opäť vzali do väzby. Aj potom, ako ho 17. septembra minulého roku prepustil súd na slobodu, čakali pred väznicou policajti. Vtedy ho však eskortovali do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove, odkiaľ ho neskôr previezli na slovensko-ukrajinskú hranicu.

Viaceré kauzy

Volodymyra Y. stíhajú na Slovensku vo viacerých kauzách. Na Okresnom súde v Trnave čelí obžalobe z vraždy spolumajiteľa erotického salóna Dallas v Galante. Na tento súd rovnako ako na pojednávanie pred KS v Bratislave nechodí.

Volodymyr Y. je spolu s ďalšími troma mužmi obvinený v spomínanej kauze piatich vrážd svojich podriadených. Vo februári 2009 ich KS v Bratislave odsúdil na doživotie, avšak Najvyšší súd SR verdikt zrušil a nižší súd musí rozhodnúť znovu. Okrem toho ho stíhali aj v prípade ďalších dvoch vrážd, avšak súdy ho spod obžaloby právoplatne oslobodili.

Odsúdený za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti

Ukrajinec bol zatiaľ právoplatne odsúdený iba za zorganizovanie vývozu kradnutých áut do zahraničia na štyri roky, ktoré si odsedel. Podľa polície bol Volodymyr Y. hlavou zločineckej skupiny od konca 90-tych rokov. Gang údajne pôsobil na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Bielorusku a okrem iného sa mal zaoberať lízingovými a poisťovacími podvodmi a krádežami áut.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.