Sociálna poisťovňa už začína vyplácať vianočné príspevky

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 1. decembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) začína od utorka (2.12.) vyplácať dôchodcom vianočné príspevky.

Urobí tak v ich decembrových výplatných termínoch automaticky, bez žiadosti, a to rovnakým spôsobom, ako sa vypláca dôchodok, a to buď na bankový účet, alebo v hotovosti prostredníctvom Slovenskej pošty, a. s.

Nárok na vianočný príspevok majú po splnení zákonných podmienok poberatelia s dôchodkom do 449,40 eura, pričom jeho maximálna výška stúpne z vlaňajších 75 eur na 87,26 eura. Maximálny vianočný príspevok dostanú tí dôchodcovia, ktorých dôchodok (alebo úhrn dôchodkov) dosahuje mesačne najviac 198,10 eura. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 198,20 eura do 494,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa výšky vyplácaného dôchodku od 87,25 eura do 33,93 eura. Ak dôchodok (resp. úhrnná suma dôchodkov) nepresiahne dvojnásobok životného minima 396,18 eura, vianočný príspevok vyplatí SP spolu s jednorazovým zvýšením, ktoré predstavuje jednotne 12,74 eura. Vianočný príspevok s jednorazovým zvýšením pre najnižšie príjmové skupiny dôchodcov tak bude vyplatený maximálne vo výške 100 eur.

Konkrétnu výšku vianočného príspevku si dôchodca môže vypočítať aj prostredníctvom Kalkulačky pre výpočet vianočného príspevku v roku 2014, ktorá je prístupná na webovej stránke Sociálnej poisťovne: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-pre-vypocet-vianocneho-prispevku/54 308s.

Sociálna poisťovňa odhaduje, že za kalendárny rok 2014 vyplatí v decembri vianočný príspevok približne 1.157.500 dôchodcom v celkovej odhadovanej sume viac ako 80,8 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.