V Košiciach uviedli do prevádzky uviedli prvé nové električky

Na snímke nové električky VARIO LF2+ počas ich krstu a slávnostného uvedenia do prevádzky v Košiciach v areáli DPMK a. s., 1. decembra 2014. Vario LF2+ je česká dvojčlánková, čiastočne nízkopodlažná električka. Foto: TASR/František Iván

Košice 1. decembra (TASR) – Nové električky Vario LF2+ dnes slávnostne uviedli do prevádzky v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK). Celkovo ich podnik nakúpil 28, dosiaľ ich bolo dodaných sedem, pričom štyri z nich sú od dnes zaradené do výpravy. Posledné z vozidiel by malo doraziť do Košíc na jeseň 2015, informoval generálny riaditeľ DPMK Juraj Hrehorčák.

Cena jednej električky predstavuje 1.449.000 eur, celková investícia je zhruba 40.500.000 eur. Rozpočet tvoril z 85 percent príspevok z eurofondov, desať percent išlo zo štátneho rozpočtu a päť percent spolufinancuje DMPK. "Ďalšou obnovou vozového parku chceme zvýšiť kultúru cestovania," uviedol Hrehorčák.

Fotogaléria nových električiek:

Vario LF2+ je nízkopodlažné šesťnápravové vozidlo určené pre jednosmernú prevádzku. Električka je dlhá 22,6 metra, má štyri dvere, je v nej 44 miest na sedenie a 131 na státie. V časti, kde sú druhé a tretie dvere, je električka nízkopodlažná. Klimatizovaný je iba priestor vodiča.

Na obnovu vozového parku získal dopravný podnik z Operačného programu Doprava maximálne 38.500.000 eur. V zmluve bol naplánovaný nákup 23 električiek, vysúťažená cena umožnila získať ďalších päť kusov. Spoločnosť Pragoimpex z Prahy zabezpečí aj záručný a pozáručný servis vrátane opráv pre každú električku počas 15 rokov, resp. do najazdenia 750.000 kilometrov.

DPMK bude informovať, na akých trasách budú nové vozidlá premávať. "Dnes máme okolo 117 električiek, z nich sú samozrejme niektoré priebežne vyraďované, pre nespĺňanie niektorých technických noriem a opotrebovanosť," dodal šéf podniku.

"Mestská hromadná doprava v Košiciach bude nielen najmodernejšia, ale aj najbezpečnejšia a najkomfortnejšia," povedal na uvedení nových električiek do prevádzky primátor mesta Richard Raši.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.