Dni Vianoc v Bratislave budú s unikátnou výstavou betlehemov

Ilustračné foto pohyblivého betlehemu v Terchovej v kostole sv. Cyrila a Metoda. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 1. decembra (TASR) - Dni Vianoc v bratislavskej Inchebe budú spojené s unikátnou výstavou betlehemov, od 3. do 21. decembra sa výstavné priestory premenia na rozprávkové vianočné trhy. Na 25. ročníku Dní Vianoc bude pod jednou strechou prvýkrát na Slovensku sústredených viac ako 800 jedinečných betlehemov.

Betlehemy zhotovil výtvarník Jozef Práznovský zo Žiliny, pre ktorého je ich výroba celoživotnou záľubou. Je držiteľom dvoch certifikátov Slovenskej knihy rekordov - zápis získal za najväčší počet vystavených betlehemov od jedného autora a za najmenší vyrobený betlehem, ktorého rozmery sú 6x6 milimetrov. "Vyrobený je do bobuľky nového korenia, figúrky sú vysekané do ryže. Betlehemy zhotovené na zápalke, v chlebe, makovičke, čiapočke žaluďa, v mušli, v bobuľke hrozna, v kopýtku prasiatka a v mnohých ďalších netradičných predmetoch budú pastvou pre všetky oči všetkých návštevníkov," priblížila Martina Macková, hovorkyňa Incheba a. s.

Ako dodala, dni Vianoc návštevníkom ponúknu tradičné vianočné dekorácie, hračky, kožený tovar, kožušiny, oblečenie, doplnky do domácnosti, zábavnú pyrotechniku, kozmetiku, šperky, bižutériu, knihy a mnoho ďalšieho tovaru od 300 predajcov. Trhy sú špecifické svojím sortimentom, ktorý je v mnohých prípadoch typovo odlišný od ponuky v nákupných centrách. Šanca prekvapiť svojich blízkych netradičným darčekom je tak nepochybne vyššia.

Na svoje si prídu aj milovníci tradičných remesiel. Svoje schopnosti predvedú umelci zastrešení v Združení cechov historických remesiel. Sviečky z včelieho vosku, drevené a slamené vianočné ozdoby, emailové šperky a mnoho iného ukážu zručnosť svojich majstrov a navodia atmosféru blížiacich sa sviatkov. Samozrejmosťou budú ukážky tradičných remesiel, ktoré návštevníkom priblížia časy minulé.

Prvý víkend, 6. – 7. decembra, otvára svoje brány festival spoločenských hier HRAtislava. Návštevníci si v Inchebe budú môcť zahrať niektorú z viac ako tisíc spoločenských hier z celého sveta a objaviť nové a zaujímavé hry, o ktorých doteraz nemali ani tušenie. S výberom hry pomôže skúsený personál, ktorý návštevníkom zároveň poradí, ako konkrétnu hru hrať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.