Do diskusie k návrhu rozpočtu sa už prihlásilo 17 poslancov písomne

Parlament Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. decembra (TASR) - V parlamente odštartovala diskusia o návrhu rozpočtu na budúci rok. Do rozpravy sa po úvodnom slove ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) prihlásilo písomne 17 poslancov.

Následne sa budú môcť ďalší rečníci prihlásiť do rozpravy ústne.

Spomedzi opozičných poslancov ako prvý začal rečniť Ivan Švejna (Most-Híd). Ten je presvedčený, že každá vláda by mala udržiavať verejné financie v dobrej kondícii nie kvôli sebe, ale kvôli budúcim generáciám. "Každý účet treba zaplatiť a netreba sa spoliehať na to, že bude zaplatený z nejakých solidarizujúcich schém," podotkol Švejna.

Zároveň uviedol, že pozmeňujúcimi návrhmi poslancov, ktoré prijali jednotlivé parlamentné výbory, sa navýšil rozpočet o 492 miliónov eur. "Schodok na hotovostnom princípe sa zvýšil nominálne o 20 %. To sa mi zdá príliš, a to považujem za zlý precedens," uviedol Švejna. Na druhej strane ale pochválil rezort financií za to, že pri deficite si stanovil rezervu vo výške 0,2 % HDP. "Táto rezerva má byť skutočne na nepredvídateľné okolnosti a nie na to, aby sa rozchytala," upozornil Švejna.

Opozičný zákonodarca trvá aj na tom, že vláda plánuje v budúcom roku vybrať od ľudí na daniach viac. "Ministerstvo financií a vláda počíta s tým, že vyberie viac daní od ľudí. Môžeme začať tým, že vláda nedodržala zákon, ktorý hovorí, že daň z pridanej hodnoty mala klesnúť. Vláda zmenila tento zákon," pripomenul Švejna.

Aj podpredseda KDH Pavol Zajac kritizoval vládu za to, že namiesto odstraňovania plytvania verejných výdavkov zvyšuje dane. "Toto všetko zhoršuje podnikateľské prostredie na Slovensku," zdôraznil. Všetky medzinárodné rebríčky o stave podnikateľského prostredia o tom podľa neho svedčia. "Zhoršuje sa možnosť pre zamestnávateľov vytvárať dlhodobo udržateľné pracovné miesta," pokračoval v kritike Zajac. Vláda podľa neho znižuje nezamestnanosť len administratívne, byrokraticky a draho si kupuje pracovné miesta z eurofondov.

Do rozpravy sa zapája aj minister financií. Ten objasnil poslancom, že síce došlo k navýšeniu výdavkov v rozpočte, ale tieto peniaze sú podľa jeho slov nasmerované do prioritných oblastí. "V reálnom navýšení sú dve kľúčové položky. Tá najväčšia je odpočítateľná položka na zdravotné odvody, ktorá je v objeme vyše 150 miliónov eur a ďalšie výdavky vyplývajú zo záveru kolektívneho vyjednávania, a to je zvýšenie platov učiteľov a zamestnancov štátnej a verejnej správy. To sú dve kľúčové položky, ktoré smerujú k opatreniam na trhu práce a aj k zvýšeniu domáceho dopytu. To je pomenovanie navýšenia výdavkov, ale smerujú do oblastí, ktoré sme označili za priority," vysvetlil Kažimír.

Predložený návrh rozpočtu na budúci rok je realistický a postavený na zdravých základoch aj podľa šéfa finančného výboru Daniela Duchoňa (Smer-SD). "Sleduje dlhodobú udržateľnosť verejných financií," zdôraznil Duchoň. Zároveň doplnil, že za posledné dva roky sa podarilo verejné financie výrazným spôsobom stabilizovať. "Výsledkom toho je aj vystúpenie z procedúry nadmerného deficitu," skonštatoval Duchoň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.