F. ŠEBEJ: Naša armáda je hanebne podfinancovaná

Ilustračné foto, presun techniky a personálu z cvičenia, budú ukončené do večera 24. októbra 2014. Foto: TASR/MO SR

Bratislava 3. decembra (TASR) - Slovenská armáda je hanebne podfinancovaná a tento stav predlžujeme. Vyhlásil to dnes v parlamente František Šebej z Mostu-Híd v rozprave k návrhu rozpočtu pre rezort obrany. Na obranu má ísť 797 miliónov eur, čo je o 52 miliónov eur viac ako vlani.

"Máme kvalitných vojakov, ktorí ale chodia do akcií často zle vybavení a nemajú potrebné zázemie," povedal Šebej. Poukázal, že 90 percent vojenskej techniky je po dobe životnosti. "Je to staršia technika ako vojaci, ktorí na tom jazdia," uviedol. Riziková je podľa neho aj munícia. Až 70 percent z nej je podľa Šebeja tiež po dobe živnosti.

Nesúhlasí, že by pušky z Čiech boli "šmejdy"

Opozičný poslanec ocenil, že ministerstvo obrany ide kúpiť útočné pušky z Čiech. Nesúhlasí s názorom, že sú to "šmejdy". Ide podľa neho o "veľmi kvalitnú a spoľahlivú zbraň, ktorá svojimi parametrami presahuje kvalitu zbraní, ktoré používajú dnes naši vojaci". Druhá vec je podľa neho samotného verejné obstarávanie. "Ale chvalabohu, že aspoň nejaké moderné zbrane ideme nakúpiť," poznamenal.

Šebej si uvedomuje, že Slovensko je malá krajina a nikdy sa jej nepodarí vybudovať vojenské sily, ktoré by boli schopné samé obrániť krajinu. "Ale sme súčasťou Aliancie, a to znamená, že naše ozbrojené sily musia byť minimálne pripravené prispieť k ochrane, kým nám prídu spojenci pomôcť. Ale my nie sme schopní dnes garantovať ani toto," zdôraznil Šebej.

Pripomenul, že medzi základné úlohy štátu patrí starať sa o bezpečnosť občanov aj v medzinárodnom kontexte, čo podľa neho súvisí s našim stavom ozbrojených síl. "Podľa tohto rozpočtu hrozí, že prvýkrát v percentuálnom vyjadrení náš rezort obrany dostane menej ako 1 percento hrubého domáceho produktu," uviedol s tým, že je to málo aj vzhľadom na záväzky, ktoré má Slovensko voči NATO. Zdôraznil, že neštve do vojny, lebo sa mu hnusí, ale krajina musí byť podľa neho pripravená na obranu svojich občanov.

Kažimír súhlasí, že armáda je z pohľadu modernizácie je v kritickej situácii

Minister financií Peter Kažimír súhlasí, že armáda je z pohľadu modernizácie svojej techniky v kritickej situácii. "Ale to je otázka naakumulovania problémov aj z minulosti," poznamenal. Podľa neho je problém aj to, že v rezorte je priveľa generálov a málo vojakov. Nemyslí si, že tieto benefity prispievajú k našej obranyschopnosti. Ocenil prácu ministra obrany Martina Glváča. Nazdáva sa, že ak mu vyjde jeho úsilie, tak aj "v tomto ťažkom ekonomickom období" môže preraziť "začarovaný kruh". Minister financií si myslí, že v rezorte sú ešte rezervy, poukázal napríklad na "sociálne vymoženosti".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • n. k.

    .... čitaj:$$$$$ pre USA ?!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.