Slovensko má na Európske hry 2015 istých už 109 miesteniek

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 3. decembra (TASR) – Už pol roka pred I. európskymi hrami v azerbajdžanskom Baku (12.–28. júna 2015) možno prakticky s istotou povedať, že Slovenský olympijský výbor (SOV) vyšle na premiéru kontinentálnych hier svoju doteraz najväčšiu výpravu. V uplynulých dňoch pribudlo 19 miesteniek, takže počet športovcov, ktorých by SOV mohol do Baku vyslať, je v tejto chvíli už 109. Pritom určite ešte viacerí pribudnú. Informoval o tom Slovenský olympijský výbor v tlačovej správe zaslanej TASR.

Doteraz najpočetnejšiu výpravu vyslal SOV na olympijské hry 2000 v Sydney, kde malo Slovensko až 112 športovcov. Z nich 108 nastúpilo na súťaže. V Baku bude mať krajina zastúpenie aj v jedinom kolektívnom športe, ktorý je na I. európskych hrách v olympijskej verzii – vo volejbale. Pozvánku dostalo družstvo volejbalistov, čo znamená účasť 14 hráčov. Okrem toho štyri miestenky dostali boxeri a medzi kvalifikovaných sa prepracocal aj šermiarka Michala Cellerová vo fleurete.

Slovenských 109 miesteniek sa viaže na desať športových odvetví. S určitosťou najväčšia bude atletická časť výpravy. V atletike budú súťažiť len miešané družstvá v rámci III. európskej ligy, v slovenskom tíme môže byť maximálne 50 športovcov (25 mužov plus 25 žien). V rýchlostnej kanoistike, ktorá by mala mať špičkovú úroveň, je istých 16 miest (12+4). Volejbalový mužský tím bude 14-členný. V zápasení, v ktorom súťaže EH 2015 budú zároveň európskym šampionátom (v Azerbajdžane je to šport číslo jeden), môže Slovensko postaviť 10 športovcov - 5 voľnoštýliarov, 4 "klasikov" a 1 ženu. V plávaní, kde je účasť limitovaná vekovou hranicou 18 rokov, dostalo Slovensko kvótu 7 športovcov (3+4), v boxe 4 (4+0). V športovej gymnastike je istá účasť dvojice (1+1), v lukostreľbe aj v šerme 1 ženy. Istý je aj štart 4-členného slovenského družstva streetbalistiek (basketbal bude na EH v Baku len v tejto podobe).

Vysoko pravdepodobný je aj štart Slovákov v športovej streľbe (tá bude tiež na špičkovej úrovni), triatlone, plážovom volejbale, cyklistike a v džude. Nádejne vyzerá slovenská účasť v synchronizovanom plávaní. O prípadnej slovenskej účasti v ďalších troch športoch sa rozhodne až v marci – v karate na európskom šampionáte, vo vodnom póle chlapcov aj dievčat na kvalifikačných turnajoch a v bedmintone na základe rebríčkového postavenia. Individuálne by sa mohol kvalifikovať aj zástupca slovenského stolného tenisu, družstvá svoju šancu už prepásli.

V ďalších športových odvetviach v programe EH 2015 (z olympijských moderná gymnastika, trampolíny a taekwondo, z neolympijských aerobik, sambo a plážový futbal) je slovenská účasť nepravdepodobná, prípadne už vylúčená.

Veľa slovenských špičkových športovcov sa v Baku otestuje 14 mesiacov pred olympijskými hrami 2016 v Riu de Janeiro.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.