Počasie nás príliš nezaskočí

Počasie nás príliš nezaskočí Foto: Pozri.sk

Bratislava 3. decembera (OTS) - Od nepamäti, teda už pred zavedením a úspešným používaním prvého prístroja uľahčujúceho predpoveď počasia (stalo sa tak v roku 1649 vo Francúzsku a napredovanie postupovalo rýchlim tempom, lebo už o tri roky neskôr existovala v Toskánsku sieť viacerých meteorologických staníc, čím vznikli základy modernej meteorológie), ľudí zaujímalo aké bude v nasledujúcich dňoch vyzerať počasie.

Ešte pred zavedením techník modernej meteorológie ľuďom pri predpovedi počasia pomáhali najmä pranostiky - ľudové úslovia založené na pozorovaní prírodných udalostí počas kalendárneho roka, ktoré podľa dlhodobého pozorovania prírody predpovedali nasledujúci vývin počasia. Viazali sa k jednotlivým dňom v roku, kalendárnym mesiacom či ročným obdobiam a mnohé sa zachovali a používajú dodnes.

Záujem o informácie súvisiace s vývinom počasia však neupadol, naopak silnel a v posledných rokoch rastie ďalej. S modernizáciou technológie a využitím nových metodických postupov pri vytváraní predpovede počasia, vzrastajú aj nároky ľudí na dlhodobejšiu, presnejšiu predpoveď počasia a čo najrozsiahlejší súbor informácií (nezaujímajú nás už len teplotné informácie a riziko zrážok, ale aj rýchlosť a sila vetra, tlak a vlhkosť vzduchu, čo najpresnejší časový údaj o východe a západe slnka, či záťažový stupeň pre meteosenzitívnejších ľudí).

Spoľahlivú, aktuálnu aj dlhodobú predpoveď počasia, v rozsiahlej ponuke informácií súvisacich s počasím a jeho vývinom, ponúka stránka pocasie.pozri.sk, ktorá tvorí jednu z prínosných podsekcií obľúbeného slovenského portálu Pozri.sk prezentujúceho sa primárne ako katalóg webových stránok.

Aktuálnu dennú aj nočnú predpoveď dopĺňa dlhodobá predpoveď počasia až na 10 dní dopredu, čo ponúka užívateľovi prehľad o predpokladanom vývine počasia v širšom časovom kontexte.

Okrem informácií o aktuálnych minimálnych a maximálnych teplotách, ako aj predpokladanom dlhodobejšom vývine počasia, nájde užívateľ na stránke aj ďalšie zaujímavé informácie súvisiace s počasím (napr.: množstvo denných zrážok, rýchlosť vetra, vlhkosť vzduchu, tlak, východ slnka, či čas kedy slnko zapadne).

Predpoveď počasia, ktorú stránka obsahovo prezentuje, je orientovaná na jednotlivé lokality Slovenska. V rozsiahlej ponuke máte možnosť voľby nie len medzi najväčšími mestami ako: Bratislava, Košice, Poprad, Žilina, Banská Bystrica, ale nájdete tu aj menšie slovenské mestá, napr. Nitra, Spišská Nová Ves, Komárno, Lučenec a desiatky ďalších miest z celého Slovenska. Samozrejme nechýba ani predpoveď počasia pre najväčšie mestá okolitých štátov a lokalizácia je orientovaná aj na obľúbené letoviská a desiatky turistických destinácií. V zimných mesiacoch samozrejme nechýbajú užívateľmi vyhľadávané.

Kvalitu obsahovej štruktúry obľúbeného internetového portálu o počasí pocasie.pozri.sk posilňuje pravidelná aktualizácia informácií počas dňa. To zaručuje non-stop prístup k informáciám o každej zmene v predpovedi o vývine počasia. Aktuálne počasie a informácie o predpokladanom počasí sú tak užívateľom stránky kedykoľvek k dispozícii.

To, aké je vonku počasie môžeme síce spoznať rýchlim pohľadom z okna (svieti slnko, prší, či viac fúka, sneží, atď.) o jeho dlhodobejšom charaktere sa týmto spôsobom ale viac nedozvieme. Aj keď vedci majú o problematike počasia množstvo rôznych poznatkov, podľa biometeorológov sa v súčasnosti nepredpovedá ľahko.

Predpovedanie počasia je veľmi zložitou vedou, o ktorej stále ešte nemožno povedať, že by jej výsledky boli vždy stopercentné. Úspešnosť predpovedi sa ale stále zlepšuje. Súčasne je dôležité aj vedieť, kde nájsť spoľahlivé informácie a predpoveď počasia, ktorá ponúka informácie, ktoré nás zaujímajú.

Nezabúdajme ani na to, že predpoveď počasia má aj spoločenský charakter: vraj deväť z desiatich ľudí by nedokázalo nadhodiť ani jednoduchú konverzáciu, nebyť možnosti zvoliť tému počasia.

Buďte denne informovaní o dianí okolo Vás, navštívte stránku Pozri.sk a pridajte sa k užívateľom so širokým spoločenským rozhľadom aj na Facebook-u, alebo Google+.

Stránka patrí do skupiny serverov Pozri.sk, ďalšie stránky skupiny sú aj Reality, Autobazar, Inzeráty, Horoskopy, Recepty, Správy, nBazar.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.