Poslanci schválili rozpočet na rok 2015, deficit má klesnúť na 2,29 %

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 4. decembra (TASR) -Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť 2,29 % hrubého domáceho produktu (HDP). Klesne tak z tohtoročných očakávaných 2,9 %. Verejný dlh má ostať pod hranicou 55 % HDP.

Vyplýva to z rozpočtu verejnej správy na budúci rok, ktorý dnes definitívne schválil parlament.

Zo 142 prítomných zákonodarcov hlasovalo za zákon roka 81 poslancov vládneho Smeru-SD, proti bolo 53 a hlasovania sa zdržalo 8 opozičných a nezaradených zákonodarcov.

Rezerva vlády

Vláda si v prípade deficitu stanovila aj rezervu vo výške 0,2 % HDP na riziká makroekonomického vývoja. Dôvodom je totiž pokračujúci geopolitický konflikt, ktorý má vplyv aj na vývoj európskych ekonomík, ktoré sú kľúčovými obchodnými partnermi Slovenska.

Rezort financií musel v rozpočte nájsť prostriedky na viaceré nové opatrenia, ktoré začnú platiť od budúceho roka. Sú nimi zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné odvody pre nízkopríjmových zamestnancov či navýšenie platov učiteľov a zamestnancov vo verejnej správe a štátnej službe. Taktiež vláda vyčlenila peniaze na rozšírenie kapacity predškolských zariadení, ako aj na zavedenie súbehu pomoci v hmotnej núdzi a mzdy. Ako uviedol minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), najväčšou položkou z toho je práve zavedenie odvodovej úľavy, ktorá si vyžiada náklady v objeme 150 miliónov eur.

Parlament odobril návrhy z výborov

Parlament odobril pozmeňujúce návrhy z jednotlivých výborov, ktorými sa navyšujú prostriedky pre viaceré kapitoly, napríklad Kanceláriu prezidenta SR, viac peňazí dostane aj rezort školstva, hospodárstva, práce, či zdravotníctva. Pôvodný vládny návrh deficitu na úrovni 1,98 % sa tak v parlamente zvýšil na aktuálnych 2,29 % HDP.

Vláda si pre budúci rok vytvorila rezervu aj v oblasti výberu daní. "Vytvárame si dodatočnú rezervu vo výške 300 miliónov eur na lepšie príjmy, najmä z dane z príjmov právnických a fyzických osôb, spotrebných daní aj dane z pridanej hodnoty," vyčíslil Kažimír.

Rast ekonomiky, pokles nezamestnanosti

Ako vyplýva z predpokladov rozpočtu, slovenská ekonomika v tomto roku dosiahne rast 2,4 % a v roku 2015 mierne zrýchli na 2,6 %. Zamestnanosť má v roku 2015 stúpnuť o 0,4 %, pričom pozitívne sa bude podľa rezortu financií vyvíjať počet zamestnaných najmä v trhových službách a priemysle.

"Miera nezamestnanosti klesne v roku 2015 na približne 13 % a jej poklesu bude napomáhať aj mierne zníženie počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva," predpokladá MF SR. Reálna mzda by mala v nasledujúcom roku dosiahnuť tempo rastu na úrovni 2,1 %, čo bude v súlade s rastom produktivity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.