Bundesbank výrazne znížila prognózu rastu nemeckej ekonomiky

Foto: bundesbank

Frankfurt nad Mohanom 5. decembra (TASR) - Nemecká centrálna banka (Deutsche Bundesbank) výrazne znížila svoju prognózu rastu domácej ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

V tomto roku sa nemecký hrubý domáci produkt (HDP) podľa aktuálnej predpovede banky zvýši len o 1,4 % a na budúci rok len o 1 %. Bundesbank vo svojej letnej prognóze počítala v roku 2014 s nárastom o 1,9 % a v roku 2015 o 2 %. V roku 2016 očakávajú ekonómovia Bundesbank reálny nárast HDP o 1,6 %.

Prezident Bundesbank Jens Weidmann je napriek zhoršeniu vyhliadok optimistický. Existuje odôvodnený názor, že aktuálne ochladenie ekonomiky je len prechodné, komentoval Weidmann aktuálnu polročnú prognózu banky. Svoj optimizmus zdôvodnil tým, že najväčšia európska ekonomika sa stále nachádza v pozoruhodne dobrej kondícii. To podľa neho neprospieva len domácemu dopytu, ale zvyšuje tiež šance na zahraničných trhoch.

Pokiaľ ide o vývoj spotrebiteľských cien, na tie by malo mať vplyv predovšetkým zvyšovanie miezd z dôvodu dobrej situácie na trhu práce, uvádza sa v správe Bundesbank. Ďalším faktorom je nová minimálna mzda. Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien by mala vzrásť z 0,9 % v tomto roku na 1,1 % v budúcom roku a na 1,8 % v roku 2016.

Inflácia bez započítania cien energií by sa mala v dôsledku výrazného zvýšenia platov do roku 2016 zrýchliť na 2 %. Prudký pokles cien ropy z uplynulých mesiacov podporil rast ekonomiky ako menší stimulačný program, uviedol Weidmann.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.