Zs. Simon neuspel s návrhom, aby sa DPH znížila na 19 %

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Bratislava 5. decembra (TASR) - Daň z pridanej hodnoty (DPH) neklesne na 19 % a nezníži sa ani pri všetkých potravinách na 10 %. Naďalej tak zostane na úrovni 20 %.

Opozičný poslanec za stranu Most-Híd Zsolt Simon totiž neuspel dnes v parlamente so svojím návrhom zákona o DPH.

Ako uviedol Simon, tento návrh na rokovanie Národnej rady (NR) SR predložil po tom, čo sa vláda Roberta Fica rozhodla ponechať sadzbu DPH na úrovni 20 %. V júli tohto roka totiž parlament schválil pozmeňujúci návrh k novele zákona o DPH, ktorým sa zo zákona vypustila podmienka, že DPH klesne na 19 %, ak deficit verejných financií Slovenska bude pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zníženie DPH z úrovne 20 % na 19 % by podľa Simona spôsobilo pokles príjmov do rozpočtu vo výške 220 miliónov eur. "Výpadok príjmov z DPH u potravín sa však vynahradí tým, že naši občania ich nepôjdu v takej miere nakupovať do Rakúska, Česka, či Poľska, ale budú ich nakupovať na území Slovenska," spresnil. Slovensko má sadzbu DPH na potravinách podľa jeho slov jednu z najvyšších v Európskej únii.

"Sme presvedčení, že občania sa už dosť podieľali na znižovaní deficitu verejnej správy. Ďalší deficit sa má znižovať hlavne šetrením vlády. Považujeme za neprípustné, aby vláda rozhadzovala peniaze daňových poplatníkov a zároveň plnila vrecká svojich sponzorov," poznamenal Simon.

Opozičný zákonodarca neuspel ani so svojím druhým návrhom, a to s novelou zákona o investičnej pomoci. V tejto právnej norme navrhoval, aby o všetkých investičných stimuloch rozhodovala vláda SR, nielen minister hospodárstva. Ďalej malo byť poskytnutie stimulu podmienené vytvorením nových pracovných miest.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.