Predmanželské zmluvy sa do nášho práva nevrátia

Ilustračné fotoIlustračné foto.Foto: TASR

Bratislava 5. decembra (TASR) - Predmanželské zmluvy sa do slovenského právneho poriadku nevrátia. Poslanci SaS Jana Kiššová a Ľubomír Galko dnes nepresadili novelu Občianskeho zákonníka, ktorou sa chceli vrátiť k tomuto inštitútu umožňujúcemu snúbencom alebo manželom slobodne vylúčiť, zrušiť, založiť alebo presne stanoviť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva.

Liberáli pripomínali, že uhorské obyčajové právo, platné na území Slovenska až do roku 1951, rovnako ako rakúsky Všeobecný zákonník občiansky, platný v tom istom čase v českej časti Československej republiky, pripúšťali možnosť manželov zmluvne upraviť svoje majetkové pomery odchylne od zákona.

Ak by novela z dielne SaS prešla, manželia by sa mohli formou notárskej zápisnice dohodnúť, že ich bezpodielové spoluvlastníctvo sa zúži, rozšíri, zruší, založí, alebo vznikne až ku dňu zániku manželstva. Rovnakou formou mali snúbenci získať možnosť dohodnúť sa, že bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) sa pre prípad uzavretia manželstva zúži, rozšíri, nevznikne vôbec, alebo vznikne až ku dňu zániku manželstva.

Kiššová a Galko teda chceli zaviesť obdobnú možnosť na uzatvorenie dohôd o zúžení a rozšírení BSM medzi snúbencami s rovnakými právnymi účinkami, ako je tomu pri manželoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.