Poslanci preverovali nákup CT prístrojov priamo v nemocnici v Trenčíne

Ilustračné foto CT prístroja Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 11. decembra (TASR) - Verejná súťaž na CT prístroj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne v roku 2010, ako aj súťaž na CT prístroj a päť ultrazvukov z tohto roku bola zrejme po formálnej stránke v poriadku v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Po skončení poslaneckého prieskumu v trenčianskej nemocnici to povedal predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Richard Raši (Smer-SD).

„Najvyšší kontrolný úrad spochybnil cenu prístroja v Trenčíne pri porovnaní s cenou prístroja v Považskej Bystrici. Máme list od spoločnosti, ktorá dodala prístroj v roku 2010 do Trenčína. Deklaruje, že porovnávaný prístroj v Považskej Bystrici je úplne iný z hľadiska technických parametrov, iný je spôsob financovania, je iný z hľadiska záručnej doby a na rozdiel od Trenčína neboli v Považskej Bystrici do ceny zakomponované stavebné úpravy. Keď odznela informácia, že trenčianska nemocnica kúpila prístroj drahšie, porovnávali sa neporovnateľné veci,“ skonštatoval Raši.

Druhá kontrola sa podľa neho týkala nákupu od spoločnosti Medical Group, ktorá do FN Trenčín dodala CT prístroj a päť ultrazvukov. "V médiách odznela informácia, že trenčianska nemocnica kúpila v roku 2014 predražený prístroj za 1,3 milióna eur. Nemocnica kúpila CT prístroj a päť ultrazvukov, čo zásadne mení celú situáciu. CT prístroj stál zhruba 800.000 eur a zvyšok boli ultrazvuky,“ doplnil predseda zdravotníckeho výboru.

Novotnému chýba odpoveď na otázku o cene

Poslancovi Viliamovi Novotnému chýba odpoveď na otázku, prečo predpokladaná cena CT prístroja z roku 2010 bola dva milióny eur. „Je čudné, že keď sa súťaží taký drahý prístroj za dva milióny eur, z ôsmich uchádzačov, ktorí si vybrali súťažné podmienky, dal ponuku nakoniec iba jeden. Mám ten istý pocit, ako som mal v Piešťanoch, že tu existuje nejaká čudná dohoda medzi súťažiacimi, keď ide o prístrojovú techniku v slovenských nemocniciach,“ priblížil Novotný.

Ako dodal, jediná ponuka je okolo dvoch miliónov eur bez DPH. Podľa jeho informácií podobný prístroj kúpila ostravská nemocnica za milión eur a Fakultná nemocnica v Bratislave za 1,4 milióna eur bez DPH. „Požiadal som o technické parametre, ktoré boli dané do súťaže a o technické parametre víťazného prístroja. Aby sme si to naozaj vedeli porovnať a neporovnávali jablká s hruškami,“ zdôraznil Novotný. Druhá súťaž na CT prístroj a ultrazvuky sa podľa neho zdá navonok v poriadku, chce si však počkať na parametre prístrojov.

Poslancovi Ivanovi Uhliarikovi (KDH) sa v Trenčíne, podobne ako v Piešťanoch, potvrdilo, že na Slovensku sú jednoznačne vyššie ceny ako v okolitých štátoch. Následkom je podľa neho menej peňazí pre slovenských pacientov. „Musíme sa spýtať, ako získať nižšie ceny. Možno je čas, aby sme princíp porovnávania cien liekov s jednotlivými krajinami začali uplatňovať aj pri prístrojoch. Keďže peniaze idú zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, prístroje by si podobný systém zaslúžili tiež,“ uzavrel Uhliarik.

Výbor NR SR pre zdravotníctvo sa dnes v Trenčíne venoval iba nákupu CT prístrojov. Koncesiami na prevádzku jedálne sa podľa Rašiho bude výbor zaoberať na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 15. decembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.