Poľsko upozorňuje na bezprecedentné aktivity ruských síl v Pobaltí

Poľský minister obrany Tomasz Siemoniak Foto: TASR/AP

Varšava 11. decembra (TASR) - Poľský minister obrany Tomasz Siemoniak dnes tlmočil znepokojenie svojej krajiny z "bezprecedentnej" aktivity ruského námorníctva a letectva, ktorú v oblasti Baltského mora možno pozorovať v posledných dňoch.

Siemoniak dnes v televíznej relácii Jeden na jedného povedal, že Poľsko tento vývoj veľmi znepokojuje. Dodal, že "NATO sa pokúša pripraviť nejakú reakciu".

Poľský minister uviedol, že drvivá väčšina incidentov, ktoré súvisia s ruskými silami v oblasti Baltského mora, sa odohrala v medzinárodných vodách. Podľa informácií, ktoré má Poľsko k dispozícii, bolo najviac postihnuté Švédsko.

Podľa spravodajského servera Gazeta.pl minister ubezpečil, že zatiaľ nie je dôvod uviesť poľskú armádu do stavu najvyššej pohotovosti.

"Robíme kompletnú diagnostiku, existuje systém rýchlej reakcie NATO, preto netreba zvyšovať (bojovú) pripravenosť, ale táto situácia je skutočne znepokojujúca," uviedol Siemoniak.

Minister priznal, že incidenty sú síce závažnejšie než pred časom, ale podľa jeho názoru v súčasnej situácii netreba ešte viac stupňovať napätie na medzinárodnej scéne. Uviedol, že túto "demonštráciu sily" zo strany Ruska nevníma ako prípravy na vojnu. Považuje ho skôr za ruský test pripravenosti NATO, pričom však uviedol, že to nijako nepomáha pri budovaní dobrých vzťahov a dôvery.

"Môžete vystupovať pokojne alebo provokatívne," skonštatoval Siemoniak, podľa ktorého by stupňovanie napätia neurobilo dobrú službu vzťahom medzi krajinami v oblasti Baltského mora.

V súvislosti s nárastom vojenských aktivít ruskej armády má Siemoniak v pláne rokovať so svojimi rezortnými kolegami z Litvy, Lotyšska a Estónska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.