Obama: Kuba sa zmení, ale nie zo dňa na deň

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 19. decembra (TASR) - Americký prezident Barack Obama obhajoval dnes svoje rozhodnutie začať s normalizáciou vzťahov s Kubou. Podľa vlastných slov je presvedčený, že Kuba sa vďaka novému prístupu zo strany USA zmení, aj keď pôjde o postupné zmeny, nie veľkú zmenu zo dňa na deň.

Obama uviedol, že chápe pochybnosti disidentov a aktivistov za ľudské práva: kubánska vláda je naďalej režimom, ktorý utláča občanov. "Viem však, že ak robíte to isté 50 rokov a nič sa nezmení, potom by ste sa mali pokúsiť o niečo iné, aby ste dosiahli iný výsledok," povedal na svojej koncoročnej tlačovej konferencii.

Rozhodnutie obnoviť vzťahy Washingtonu s Havanou vyše polstoročie po ich prerušení povedie časom k "nahlodávaniu tejto hermeticky uzavretej spoločnosti", konštatoval Obama a poukázal na vyhliadku väčšej slobody pre Kubáncov.

"Zmena príde na Kubu - musí prísť," vyhlásil šéf Bieleho domu s tým, že Kuba "má hospodárstvo, ktoré nefunguje".

Obama dodal, že obnovenie diplomatických vzťahov s Kubou nie je vo fáze, v ktorej by navštívil túto krajinu alebo v ktorej by kubánsky prezident prišiel do Spojených štátov. Sám sa označil za "pomerne mladého muža" a tak očakáva, že niekedy vo svojom živote ešte bude mať príležitosť navštíviť Kubu, ale zatiaľ to neplánuje.

Informácie priniesli agentúry Reuters, AP a DPA.

Stiahnutie filmu bolo chybou

Americký prezident Barack Obama dnes uviedol, že filmová spoločnosť Sony Pictures "urobila chybu", keď po hackerskom útoku a vyhrážkach pripisovaných Severnej Kórei stiahla satirickú komédiu Šialené interview.

Sony Pictures, americká dcérska firma koncernu Sony, zrušili vianočnú premiéru filmu, v ktorom naverbuje CIA dvoch novinárov, aby spáchali atentát na severokórejského vodcu Kim Čong-una, po tom, ako ho veľké siete kín odmietli premietať v dôsledku vyhrážok hackerov, uviedla agentúra Reuters.

Obama na koncoročnej tlačovej konferencii po otázkach novinárov o kauze uviedol, že síce chápe obavy filmovej spoločnosti, avšak želal by si iné rozhodnutie. Stiahnutie filmu podľa neho vysiela zlý signál o autocenzúre.

"Nemôžeme mať spoločnosť, v ktorej nejaký diktátor niekde môže začať zavádzať cenzúru tu v Spojených štátoch," vyhlásil Obama. "Pretože keď niekto dokáže zastrašovaním prinútiť ľudí, aby nezverejnili satirický film, predstavte si, čo začne robiť, keď uvidí dokument alebo správy, ktoré sa mu nepáčia," dodal.

USA budú podľa šéfa Bieleho domu na hackerský útok "reagovať primerane a tam, vtedy a tak, ako si zvolíme". Bližšie podobnosti odmietol zverejniť, dodáva agentúra DPA.

Americkí černosi

Americkí černosi sú teraz na tom lepšie, než na začiatku jeho prezidentského úradu v roku 2009, ale priepasť medzi černochmi a belochmi zostáva.

"Tak ako zvyšok Ameriky, aj černošská Amerika je na tom teraz celkovo lepšie, než v čase môjho príchodu do úradu," povedal novinárom vo Washingtone Obama.

"Priepasť medzi príjmami a majetkom belošskej a černošskej Ameriky pretrváva. Musíme na tomto poli urobiť viac," citovala ho tlačová agentúra Reuters.

Šéf Bieleho domu tiež povedal, že mnoho pracovných miest a bytov, ktoré sa vytvorili od jeho nástupu do úradu, dostali práve Afroameričania. Zároveň však poukázal na pretrvávajúcu priepasť v príjmoch medzi belošskými a černošskými občanmi.

V súvislosti zo zastrelením černošského tínedžera Michaela Browna belošským policajtom vo Fergusone v štáte Missouri a so zaškrtením černocha Erica Garnera pri chvate policajta v New Yorku spomenul Obama odporúčania odborníkov, podľa ktorých treba "znovu vybudovať dôveru medzi obyvateľstvom inej pleti a policajnými oddeleniami".

"Skutočne si myslím, že sme viedli zdravú diskusiu. Toto nie sú nové javy," vyhlásil Obama, ktorého v roku 2008 zvolili za prvého černošského prezidenta Spojených štátov.

"Problém sa nevyrieši, ak sa o ňom nehovorí," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.