A.DANKO: Číňania, Maďari, ani Česi nesmú mať Slovenské elektrárne

Foto: TABLET.TV

Bratislava 20. decembra (Teraz.sk) – O kúpu 66 percent akcií Slovenských elektrární (SE), ktoré chce predať taliansky Enel, má záujem viacero finančných skupín. Ktorákoľvek z nich by obchod realizovala, bude si naň musieť požičať a z dividend potom postupne dlh splatiť. To isté však môže urobiť aj štát a zabezpečiť tým Slovenskej republike vlastníctvo strategického energetického podniku. V relácii TABLET.TV Politika Tu a teraz to vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

„Vždy budem proti tomu, aby mal v týchto spoločnostiach podiely niekto iný, ako štát. A do budúcna musíme urobiť všetko preto, aby sme dostali späť pod kontrolu aj Slovnaft,“ dodal Danko. „Ani Číňania, ani Maďari, ani Česi nesmú mať Slovenské elektrárne,“ naznačil, odkiaľ by podľa neho mohli pochádzať záujemcovia o kúpu podielu v SE. Dodal, že v prípade maďarských záujemcov by mohlo ísť aj o nepriamy ruský vplyv.

Vlastníctvo strategických podnikov podľa Danka umožňuje štátu financovať svoju sociálnu politiku a patrí aj medzi piliere jeho suverenity. „Dnes už nie je z čoho financovať elementárne povinnosti štátu. Prišli sme o obranyschopnosť, aj svoju menu,“ tvrdí. „SE majú dnes tridsať tri vodných elektrární, dve atómové, dve fotovoltaické, dve tepelné a ešte vždy prevádzkujú Gabčíkovo. To je majetok, ktorý sme budovali sto rokov,“ dodáva Danko.

Pripomína, že predkupné právo na akcie SE má Slovenská republika, aj keď toto právo nezakazuje Enelu rokovať aj s inými záujemcami a štátu len ponúknuť možnosť odkúpiť akcie za cenu, ktorú vyrokoval s iným potenciálnym kupcom. 22 „Vyzývame vládu, aby začala neodkladne konať a tieto akcie kúpila za akúkoľvek cenu,“ vyhlásil predseda SNS.

Na otázku, ako má štát získať prostriedky na odkúpenie akcií Danko odpovedá, že emisiou dlhopisov, ktoré Slovenská republika vie v tomto období predávať z nízkym úrokom a dvanásťročnou splatnosťou. Požičané peniaze by sa podľa neho v tomto prípade neprejedli, ako sa to deje pri financovaní schodku štátneho rozpočtu, ale výhodne investovali.

V diskusii rozprával aj o rozhodnutí vlády odstúpiť od zmluvy o prenájme Gabčíkova a vzťahoch s Enelom, o maďarskej karte a podpore jeho strany po komunálnych voľbách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.