Rozpočet Bieloruska môže z poplatku na nákup devíz získať 450 mil. USD

Bieloruský prezident ALEXANDER LUKAŠENKO. Foto: TASR/AP

Minsk 22. decembra (TASR) - Bieloruský štátny rozpočet by mohol získať dodatočných viac ako 450 miliónov USD potom, ako centrálna banka zaviedla vysoký poplatok na nákup devíz. Uviedlo to bieloruské ministerstvo financií, informovala agentúra Sputnik.

"Vzhľadom na denný dopyt po cudzej mene odhadujeme dodatočné príjmy na 5 biliónov bieloruských rubľov, čo pri dnešnom kurze robí takmer 455 miliónov USD (370,55 milióna eur)," povedal v nedeľu (21.12.) v rozhovore pre bieloruský rozhlas štátny tajomník ministerstva financií Maxim Ermolovič v súvislosti s rozhodnutím centrálnej banky.

Bieloruská národná banka v piatok oznámila, že dočasne zaviedla poplatok vo výške 30 % na nákup devíz. Poplatok sa pritom týka nielen jednotlivcov, ale aj firiem, ktoré by chceli bieloruské ruble vymeniť za západné meny. Bieloruský rubeľ síce prepad ako ruská mena nezaznamenal, no v krajine v minulých dňoch evidovali prudký rast dopytu po devízach. Dôvodom sú obavy obyvateľov Bieloruska, že súčasné problémy Ruska sa môžu rozšíriť aj do ich krajiny, ktorá je veľkej miery závislá od situácie v Rusku, ktoré je jeho kľúčovým obchodným partnerom.

(1 EUR = 1,2279 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.