Japonský premiér Šinzó Abe zostáva v úrade

Japonský premiér Šinzo Abé Foto: TASR/AP

Tokio 24. decembra (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe zostane v úrade ďalšie, v poradí už tretie funkčné obdobie. Rozhodol o tom dnes parlament po tom, čo jeho strana zvíťazila v predčasných voľbách.

Za zotrvanie Abeho vo funkcii hlasovalo 328 zo 470 prítomných poslancov dolnej komory. Očakáva sa, že v priebehu dnešného dňa Abe vymenuje svoj kabinet. Výmena nastane len na poste ministra obrany, informovala agentúra AP.

Vládnuca koalícia Abeho, zložená z Liberálnodemokratickej strany (LDP), ktorej šéfuje, a Strany spravodlivosti a čistoty (Kómeitó), získala v predčasných voľbách zo 14. decembra viac ako dvojtretinovú väčšinu v 475-miestnom parlamente.

Abe v reakcii na volebný úspech uviedol, že ide o vyjadrenie dôvery vláde, ktorá bola pri moci posledné dva roky. Dodal, že sa pokúsi získať podporu verejnosti pri realizácii zámerov vlády v oblasti ekonomiky.

Japonský premiér vymenoval nového ministra obrany

Gen Nakatani Foto: TASR/AP

Japonský premiér Šinzó Abe, ktorého dnes potvrdil parlament vo funkcii, vymenoval za nového ministra obrany Gena Nakataniho. Informoval o tom hlavný tajomník japonskej vlády Jošihide Suga.

Nakatani (57), ktorý už zastával funkciu ministra obrany, presadzuje schopnosť Japonska pri hrozbe bezprostredného útoku preventívne zaútočiť na nepriateľské základne.

Jeho vymenovanie prichádza v čase, keď Japonsko hovorí o rastúcej hrozbe, ktorú podľa neho predstavuje Čína a Severná Kórea - krajiny s jadrovými zbraňami, poznamenala agentúra Reuters.

Nakatani strieda vo funkcii Akinoriho Eta, ktorý čelí obvineniam zo zneužitia financií. Jošihide Suga dodal, že zvyšok kabinetu zostáva v pôvodnom zložení. Prísahu zloží ešte dnes.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.