Dom či byt si Slováci dávajú pod stromček len výnimočne

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 24. decembra (TASR) – Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku zaznamenáva na prelome rokov útlm. Potvrdzujú to odborníci na reality, podľa ktorých sa v tomto období zväčša len dokončujú rozpracované obchody. Byt či rodinný dom si dávajú Slováci pod stromček zriedkavo.

"Už od začiatku decembra sa ľudia viac zaujímajú o vianočné sviatky a predaj, respektíve kúpu nehnuteľností odsúvajú na vedľajšiu koľaj," uviedol pre TASR Peter Gordík z realitnej kancelárie Red.

Výnimkou sú podľa neho tí, čo sa v priebehu roka zdržiavajú v zahraničí a domov prichádzajú v čase Vianoc. Byty kupujú ako investíciu na prenájom. "Počas tohto krátkeho obdobia chcú zrealizovať proces kúpy a následne nájsť do nového bytu nájomníka, aby im táto investícia prinášala nejaké peniaze počas ich ďalšieho pobytu v zahraničí," priblížil Gordík.

Realitní makléri sa však stretávajú aj so stresovými situáciami, či dokonca sklamaním, keď chcú klienti ukončiť transakciu do Štedrého dňa. "Toto vyplýva do veľkej miery z toho, že Vianoce sú silne spojené s pocitom domova a byť niekde uprostred, teda na odchode zo starého a pred nasťahovaním do nového, je proste nemysliteľné. Tiež nám k tomu dopomáha štandardný zvyk, že na Vianoce má byť všetko upratané," domnieva sa Martin Čapo z realitnej kancelárie Riešime bývanie.

Kúpiť nehnuteľnosť je však podľa neho podstatne zložitejšie ako zaobstarať vianočný stromček alebo upiecť vianočného kapra. "Každá transakcia má svoj priebeh a jednotlivé kroky môžu trvať dlhšie, ako je bežné, hoci len preto, že na Vianoce to chcú stihnúť všetci," dodal Čapo.

Keďže zabezpečenie bývania je finančne náročné, realitní odborníci sa zhodujú, že vianočným darčekom sa stáva iba ojedinele. "S kúpou nehnuteľností pod stromček mám len jednu skúsenosť, keď klientka kúpila pozemok a na Štedrý deň ho darovala pod stromček celej rodine. Neskôr si na ňom postavili rodinný domček," opísal Gordík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.