Príspevok na zariadenie prevádzky môže presvedčiť kľúčových nájomcov

najvyšší počet vyhlásených konkurzov bol v roku 2010 aj 2011 v sekciách veľkoobchod a maloobchod. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 25. decembra (TASR) – Investori pôsobiaci v oblasti maloobchodu na Slovensku, ktorým sa nájomcovia do novovybudovaných priestorov nehrnú, využívajú rôzne formy výhod na ich prilákanie. Jednou z nich je príspevok na zariadenie prevádzky obchodníkov.

Takýto príspevok odborníci na trhu nepovažujú za štandard. "V určitých prípadoch sa však môže využívať ako dodatočný benefit pre nájomcov, ktorí sú pre prenajímateľov kľúčoví, a to z hľadiska mixu nájomcov a celkovej atraktívnosti retailového projektu," uviedol pre TASR konzultant poradenskej spoločnosti JLL Daniel Kúth.

Podobný názor má riaditeľ spoločnosti Colliers International na Slovensku Ermanno Boeris. "Investor často ponúkne kľúčovým nájomníkom vybavenie predajne na kľúč. Treba však povedať, že aj u nás sa už aj menší nájomcovia naučili vypýtať si vybavenie maloobchodných priestorov na kľúč, najmä v prípade projektov, ktoré potrebujú dosiahnuť väčšiu obsadenosť," upozornil.

Poskytnutie príspevku na zariadenie či iných benefitov závisí podľa Drahomíry Englišovej z poradenskej spoločnosti CBRE najmä od toho, či prenajímateľ nových nájomcov veľmi potrebuje, alebo si ich vyberá. "Je väčšia pravdepodobnosť získať akékoľvek výhody v prípade, ak dopyt po nových nájomcoch v danej nehnuteľnosti prevyšuje záujem nájomcov. Pri maloobchodných nehnuteľnostiach a lokalitách, kde je vyšší záujem zo strany záujemcov o prenájom voľných priestorov, je nízka šanca získať akýkoľvek benefit," zdôvodnila.

Kúth si myslí, že takýto príspevok môže byť pre maloobchodných predajcov dôležitým faktorom pri rozhodovaní o expanzii svojich prevádzok do nových projektov na trhu. Jeho výška býva rôzna a je predmetom komplexnej dohody medzi prenajímateľom a nájomcom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.