Slováci darujú najviac krvi počas zimných mesiacov

Z vianočnej kvapky krvi pre detských onkologických pacientov 5. decembra 2014 v Primaciálnom palác v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 25. decembra (TASR) – Slováci majú cez zimné mesiace najväčší záujem o možnosť darovať krv. Zo štatistík Národnej transfúznej služby (NTS) SR vyplýva, že od decembra až do februára príde na pracoviská okolo 46.000 darcov krvi. "Čo predstavuje asi tretinu z celkového počtu odberov za rok," informovala TASR Martina Grožajová z NTS.

Podľa Grožajovej zásoby krvi momentálne postačujú na plynulé zásobovanie nemocníc na Slovensku. Pripomenula však, že vždy sú potrebné krvné skupiny s negatívnym RH faktorom, ktoré sa medzi obyvateľmi vyskytujú v menšom množstve. NTS sa s nedostatkom krvi borila toto leto, darcov prosila o urgentnú pomoc najmä v prípade krvných skupín s negatívnym Rh faktorom.

Grožajová pripomenula, že dobrovoľníci môžu darovať krv aj počas vianočných prázdnin. Hoci sú cez sviatky pracoviská NTS zatvorené, prístupné sú počas pracovných dní. Odberové hodiny sú však upravené v dňoch 30. 12, keď je možné prísť od 7.00 h do 14.00 h a 31. 12., keď možno darovať krv od 7.00 h do 10.00 h.

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, zdravotníci odoberú 400 až 500 mililitrov krvi. Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode.

Deň pred darovaním nemožno piť alkohol a vystavovať sa zvýšenej fyzickej záťaži. Darca by si doma nemal zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.