Kurz eura oproti doláru klesol takmer na 9-ročné minimum

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 5. januára (TASR) - Kurz eura klesol oproti doláru takmer na 9-ročné minimum po tom, ako trhy začali vo väčšej miere predpokladať, že Európska centrálna banka (ECB) pristúpi k ďalším krokom na podporu ekonomiky eurozóny. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil kurz eura, sú najnovšie politické turbulencie v Grécku. Informovali o tom agentúra Reuters a server BBC.

Kurz eura klesol oproti doláru o 1,2 % na 1,18605 USD/EUR. To bola najnižšia hodnota európskej meny od marca 2006. Neskôr sa kurz mierne zotavil na 1,19370 USD/EUR. Pokles nasledoval po tom, ako vyhlásenie prezidenta ECB Maria Draghiho z konca minulého týždňa naznačilo, že banka by mohla pristúpiť ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.

Aj keď ECB v minulých mesiacoch urobila niekoľko krokov na podporu ekonomiky, vrátane ďalšieho zníženia hlavnej úrokovej sadzby na nové historické minimum, program kvantitatívneho uvoľňovania zatiaľ nespustila. V piatok (2. januára) ale Draghi uviedol, že riziko deflácie v eurozóne sa nedá úplne vylúčiť. Vzrástla tak pravdepodobnosť, že ECB spustí kvantitatívne uvoľňovanie, čo v minulosti už urobili americký Fed a britská Bank of England.

Do kurzu eura zasiahla aj napätá politická situácia v Grécku, kde po neúspešnej voľbe prezidenta boli vyhlásené predčasné parlamentné voľby. Tie sa uskutočnia 25. januára a trhy sa obávajú, že víťazom by sa mohla stať ľavicová strana Syriza známa svojím nesúhlasom s úspornými opatreniami a podmienkami medzinárodných veriteľov.

Na trhoch sa tak zvýšili obavy, či Grécko bude pokračovať v plnení dohodnutých podmienok a či nakoniec eurozónu neopustí. Nervozitu zvýšilo aj Nemecko, keď týždenník Der Spiegel cez víkend uviedol, že podľa nemeckej vlády je v prípade víťazstva Syrize odchod Grécka z eurozóny takmer nevyhnuteľný.

V reakcii na článok v Der Spiegel hovorca kancelárky Angely Merkelovej povedal, že čo sa týka Grécka, politika Nemecka sa nemení a Berlín očakáva, že Atény si budú svoje záväzky voči medzinárodným veriteľom plniť aj naďalej. Analytici predpokladajú, že vzhľadom na súčasný vývoj bude kurz eura nestály ešte niekoľko týždňov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.