Aktivita súkromného sektora eurozóny v decembri rástla, ale slabo

Foto: TASR/AP

Londýn 6. januára (TASR) - Rast aktivity súkromného sektora eurozóny sa v decembri zrýchlil menej, ako naznačoval rýchly odhad. To signalizuje, že ekonomika regiónu, ktorý platí eurom, v poslednom kvartáli minulého roka spomalila. Vyplýva to zo spresnených výsledkov prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnili agentúry Reuters a RTTNews.

Podľa najnovších údajov sa kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v decembri zvýšil na 51,4 bodu z novembrových 51,1 bodu, a nie na 51,7 bodu, ako naznačoval rýchly odhad.

PMI súkromného sektora tak síce v decembri opäť stúpol, už 18. mesiac po sebe, ale tempo jeho rastu bolo najslabšie za zhruba 1,5 roka. Na druhej strane, hodnota kombinovaného PMI sa v decembri udržala a dokonca mierne vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. Avšak decembrový výsledok zároveň naznačuje, že výkon ekonomiky regiónu bol v poslednom kvartáli pravdepodobne najslabší za uplynulý rok. To zvýši tlak na Európsku centrálnu banku, aby prijala agresívnejšie opatrenia na podporu hospodárstva.

Aj spresnený decembrový PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, bol nižší, ako naznačoval rýchly odhad a stúpol na 51,6 bodu, a nie na 51,9 bodu, z novembrových 51,1 bodu.

Chris Williamson, hlavný ekonóm Markit, na základe týchto výsledkov predpovedá, že ekonomika eurozóny v posledných troch mesiacoch minulého roka medzikvartálne vzrástla len o 0,1 %. A upozorňuje tiež, že región sa síce vlani vyhol recesii, ale vzhľadom na vývoj PMI je možné, že výkon jeho hospodárstva v priebehu tohto roka klesne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.