Úroky na hypotékach vlani klesali, trend by mal tento rok pokračovať

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Bratislava 6. januára (TASR) - V roku 2014 si mohli Slováci v bankách požičiavať za mimoriadne nízke úroky. Priemerná sadzba, za ktorú si ľudia v novembri 2014 brali nové hypotéky, klesla na 2,77 % ročne, zatiaľ čo rok predtým sa pohybovala na úrovni 3,71 % ročne. Ukázala to aktuálna analýza Prima banky, ktorú zostavila na základe najnovších štatistík Národnej banky Slovenska (NBS).

Ako uviedla banka, úroky na hypotékach začali klesať už na jar a do konca minulého roka padli prvýkrát v histórii pod hranicu 3 %. Priemerná sadzba, za ktorú si ľudia požičiavali na bývanie, tak podľa analýzy bola v novembri minulého roka takmer o 1 % nižšia ako rok predtým.

"Motivácia pre Slovákov zobrať si historicky najlacnejšiu hypotéku síce bola práve v novembri obrovská, no rekordu v objeme požičaných hypoték, na ktorý sme boli zvyknutí v predchádzajúcich mesiacoch, sme sa už nedočkali," skonštatovala Prima banka v analýze. Obyvatelia si totiž v novembri z bánk odniesli nové hypotéky v celkovom objeme 424 miliónov eur. Portfólio úverov na bývanie, bez úverov stavebných sporiteľní, tak dosiahlo hodnotu 14,6 miliardy eur a medziročne podľa banky vzrástlo o 15,8 %. "Hoci Slovensko rastie v hypotékach v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny mimoriadne rýchlo, už v septembri 2014 začalo tempo rastu poskytnutých úverov na bývanie mierne klesať," priblížila banka.

Zlacňovanie hypoték by pritom malo pokračovať aj začiatkom tohto roka. "Myslím si, že sadzby budú naďalej klesať. Veď len na prelome rokov upravujú sadzby smerom nadol tri banky, ktoré sú v oblasti hypoték pomerne aktívne. Je to jasný signál, že s pokračovaním nárastu objemov čerpaných hypoték to myslia vážne. Myslím si, že ich kroky budú nasledovať aj ďalšie banky," skonštatoval pre TASR analytik portálu Finančný Kompas Maroš Ovčarik.

Ďalším dôvodom poklesu úrokových sadzieb by podľa neho mohol byť pravdepodobný nákup vládnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB), čím by sa do ekonomiky dostalo viac peňazí. "Tento krok ECB by pravdepodobne spôsobil aj pokles sadzieb vysoko konkurenčných produktov, akými hypotéky a úvery na bývanie rozhodne sú," dodal Ovčarik.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.