Kanada ustála tlak Rusov a získala piate zlato na domácom ľade

Kanadský hokejista Anthony Duclair sa teší z trofeje. Foto: TASR/AP Photo

Toronto 6. januára (TASR) - Najkrajším zvukom bola záverečná siréna. Kanadskí hokejoví reprezentanti si vo finálovom zápase majstrovstiev sveta do 20 rokov v Toronte vypracovali proti Rusku štvorgólové vedenie, no o výsledok sa báli do posledných sekúnd. Rusi znížili ešte v priebehu druhej tretiny z 1:5 na 4:5, ale hoci prestrieľali súpera v pomere 30:21, nezrušili oslavy javorových listov v jednej z bášt NHL.

POZRITE TIEŽ:

Kanada si z MS20 odniesla zlato, vo finále zdolala Rusko

DOKÁZALI SME TO: Slovensko porazilo Švédsko 4:2, máme bronz

Vieme, s kým sa naši hokejisti stretnú v skupine budúci rok na MS20

Mladí Kanaďania získali po šiestich rokoch titul majstrov sveta a celkovo sa tešili už zo 16. zlata. Duel dvoch odvekých rivalov ponúkol všetko, čo si finále svetového šampionátu zaslúži. Nádhernej hokejovej bitke nechýbali góly, krásne akcie, technické kúsky, obrovská rýchlosť, fyzická hra a emócie. Na ľade sa iskrilo ešte skôr, ako sa vôbec spustil časomer v Air Canada Centre. Tesne pred úvodným buly si zopár krosčekov vymenili Max Domi a Pavel Bučnevič a ich horúce hlavy musel schladiť rozhodca. O pár sekúnd odpovedal Domi už hokejovými zbraňami. Syn bývalej bitkárskej legendy NHL Tie Domiho našiel spoza bránky Anthonyho Duclaira a ten už v 23. sekunde rozjasal 19-tisícovú kulisu. Napokon viedli javorové listy po zásahu Sama Reinharta z 32. minúty 5:1, ale ruskí hokejisti v závere druhej tretiny v priebehu troch minút a 16 sekúnd tromi gólmi znížili na 4:5. "Ani po ruských góloch sme nepanikárili. Alebo lepšie povedané, nechceli sme panikáriť," povedal pre tsn.ca útočník Buffala Sabres Reinhart. V poslednej časti vyhrali Rusi 11:4 na strely, ale brankára Zacharyho Fucaleho už neprekonali. Kanada udržala najtesnejšie vedenie a vrátila Rusom prehru z finále 2011 v Buffale. "Pre každého z nás to bol životný zápas. Som šťastný, že sme to zvládli a nech sa už v našich život stane čokoľvek, na radostný pocit z tohto zápasu nikdy nezabudneme," povedal Domi, ktorý sa stal najlepším útočníkom šampionátu a ocitol sa aj v zostave All Stars.

Hokejisti Kanady získali zlato na MS20. Foto: TASR/AP Photo

Kanada získala 5. zlato na domácom ľade. Rusov zdolali vo finále doma len druhýkrát, predtým sa jej to podarilo v roku 2006 vo Vancouveri. "Médiá a fanúšikovia na nás vyvíjali tlak, čo je normálne, ale snažili sme sa, aby to na nás vplývalo čo najmenej. Získali sme titul majstrov sveta a sme veľmi šťastní," povedal len 17-ročný kanadský supertalent Connor McDavid, ktorý je očakávanou draftovou jednotkou NHL v roku 2015.

Kanaďania na celom šampionáte neprehrali ani jeden zápas a všetky vyhrali v riadnom čase. Dvakrát zdolali bronzových Slovákov, poradili si aj s Fínskom, Nemeckom, USA, Dánskom a Ruskom. Celkovo majú "javorové listy" na konte 29 medailí z majstrovstiev do 20 rokov - 16 zlatých, 8 strieborných a 5 bronzových.