Pri kontrole pokladníc zistili stovky prípadov porušenia zákona

Fiškálna registračná pokladnica, ktorou musia byť obchody vybavené od 1. januára 2012. Foto: TASR/Radoslav Stoklasa

Nitra 7. januára (TASR) – Nitrianski colníci zistili pri kontrolách v priebehu minulého roka stovky prípadov porušovania zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Celkovo vykonali u obchodníkov 1881 kontrol, ktoré boli zamerané na riadne evidovanie prijatých platieb od zákazníkov do elektronických registračných pokladníc i na vydávanie riadnych pokladničných dokladov.

"Porušenie zákona bolo zistené v 753 prípadoch. Ide až o 40 percent z celkového počtu kontrolovaných prevádzok. Za zistené porušenia boli udelené pokuty na mieste vo výške 168.237 eur. V piatich prípadoch bude porušenie riešené v daňovom konaní, kde hrozí pokuta až do výšky 40.000 eur," informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher.

Colníci počas roka vykonávali kontroly pravidelne v rôznych obchodných a reštauračných prevádzkach, v letnom období neobišli ani kúpaliská. Zameriavali sa aj na letné festivaly a neskôr aj na kontroly jarmokov a iných podujatí spojených s predajom tovaru vrátane ambulantného predaja. "Opakované porušenia zákona boli zistené v 33 prípadoch. Pri štyroch kontrolách bol zaslaný návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia. Nitrianski colníci taktiež zaistili tri elektronické registračné pokladnice, ktoré budú predmetom technickej analýzy. V týchto prípadoch colný úrad podal oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu na Kriminálny úrad finančnej správy," povedal Pacher. Ako doplnil, najčastejším porušením zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice bolo nesprávne pomenovanie tovaru na pokladničnom doklade, nezaevidovanie tržby v registračnej pokladnici, rozdiel hotovosti nachádzajúcej sa v pokladnici oproti prehľadovej uzávierke a nevydanie pokladničného dokladu po zaevidovaní tržby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.