Trvalo vyviesť historický knižničný dokument mimo štátu nebude možné

Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič počas diskusie na pracovnom workshope o návrhu Akčného plánu Stratégie rozvoja kultúry Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 7. januára (TASR) - Trvalo vyviesť historický knižničný dokument alebo historický knižničný fond do zahraničia už nebude možné. Zavedie to nový zákon o knižniciach, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť 1. júla. Dnes ho schválila vláda, spraviť tak musí ešte parlament a svojím podpisom odobriť prezident.

Nová právna norma z dielne ministerstva kultúry (MK) nahradí aktuálny legislatívny predpis z roku 2000. Na jeho základe v súčasnosti udeľuje súhlas na trvalý vývoz vláda na návrh ministerstva.

Povolenie na dočasný vývoz z colného územia Európskej únie bude môcť tak ako doteraz udeliť len MK, a to iba na prezentáciu, vedecko-výskumný, študijný, reštaurátorský či konzervátorský účel. Po dvoch rokoch od vydania súhlasu sa musia doviesť späť.

Rovnako nebude možné nezákonne doviesť knižničný dokument alebo súbor knižničných dokumentov, ktoré sú chránené legislatívou iného štátu.

Ministerstvo môže za porušenie týchto nariadení udeliť ich vlastníkovi alebo správcovi pokutu do 50.000 eur.

Za takéto dokumenty alebo fondy vyhlási MK tie, ktoré majú neopakovateľnú historickú, kultúrnu a umeleckú hodnotu a sú významnou súčasťou kultúrneho dedičstva SR. Takže pôjde najmä o vzácne rukopisy a tlač do roku 1830, slovacikálne dokumenty alebo fond do roku 1918 a závažné slovacikálne dokumenty alebo fondy bez časového ohraničenia. Ďalej tie, ktoré majú priamy vzťah k dôležitým osobnostiam alebo historickým udalostiam. Ministerstvo kultúry si ešte pred vyhlásením vyžiada stanovisko Slovenskej národnej knižnice.

Nový zákon súčasne upraví ustanovenia týkajúce sa zriaďovania a zakladania knižníc, vrátane ich práv a povinností, postavenia odborného zamestnanca knižnice či spôsobu financovania knižnice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.