Zvýšené lavínové nebezpečenstvo trvá vo Vysokých a Západných Tatrách

Ilustračné foto Foto: TASR

Liptovský Hrádok 7. januára (TASR) – Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo Vysokých a Západných Tatrách, v ostatných pohoriach je miernejší 2. stupeň. TASR o tom informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Predovšetkým na extrémne strmých svahoch s juhovýchodnou orientáciou sú nebezpečné útvary z prachového snehu. Uvoľnenie lavíny tam môže spôsobiť už malé dodatočné zaťaženie snehovej pokrývky. Vo vyšších polohách Nízkych Tatier a Malej i Veľkej Fatry trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň.

Dnes ráno bolo na horách polooblačno a fúkal mierny severozápadný vietor. Teplota vzduchu sa pohybovala od -19 stupňov Celzia na hrebeňoch do -5 stupňov Celzia v podhorí. V uplynulých hodinách nepripadol nový sneh.

Novší sneh sa ešte neprepojil so staršou zľadovatenou vrstvou. Veľmi silný vietor ho previal na záveterné svahy miestami až do viac ako metrovej výšky vo forme málo stabilných snehových dosiek, vankúšov a prevejov. Horské hrebene vyfúkal miestami až na tvrdý ľadový podklad.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.