Boston sa bude uchádzať o usporiadanie OH 2024

Na snímke ohňostroj exploduje nad Olympijským parkom na konci záverečného ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči 23. februára 2014. Foto: TASR/ AP

Los Angeles 9. januára (TASR) - Boston sa bude uchádzať o usporiadanie olympijských hier v roku 2024. Olympijský výbor USA vybral mesto ako svojho kandidáta, o čom oficiálne informoval vo štvrtok. O dejisku OH 2024 rozhodne Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na svojom zasadnutí v septembri 2017 v peruánskej Lime.

"V Bostone máme mimoriadne silného partnera, ktorý s nami bude pracovať na prezentácii presvedčivej kandidatúry," citovala agentúra DPA slová šéfa USOC Larryho Probsta. Šéf projektu Boston 2024 John Fish označil mesto za "globálne stredisko vzdelania, zdravotnej starostlivosti, výskumu a technológie."

Bostonu ku kandidatúre v oficiálnom komuniké gratuloval aj americký prezident Barack Obama. "Mesto nás všetkých naučilo, čo to znamená byť 'silným Bostonom'," uviedol Obama s odkazom na bombové útoky v cieli Bostonského maratónu v roku 2013. Obama spolu s manželkou Michelle vyjadrili silnú podporu snahe priniesť olympijské a paralympijské hry v roku 2024 na pôdu USA.

Presný počet a mená protikandidátov Bostonu zatiaľ nie sú známe. Nemecký olympijský výbor má 16. marca rozhodnúť o svojom kandidátovi medzi Hamburgom a Berlínom. Ďalšími adeptami sú Rím, pravdepodobne aj Paríž, či niektoré z miest v Juhoafrickej republike a Austrálii.

Bostonu dali členovia USOC prednosť pred Washingtonom, San Franciscom a Los Angeles. V jeho metropolitnej oblasti žije približne 4,5 milióna obyvateľov. Mesto na pobreží Atlantiku na severovýchodnom cípe USA ešte nikdy v histórii olympijské hry nehostilo. V krajine sa najvýznamnejší sviatok letných športov doteraz uskutočnil štyrikrát - v St. Louis v roku 1904, v Los Angeles v rokoch 1932 a 1984 a v Atlante v roku 1996. Zimné olympijské hry v USA boli v Lake Placid v rokoch 1932 a 1980, v Squaw Valley v roku 1960 a v Salt Lake City v roku 2002.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.