GLVÁČ:Bezpečnostná situácia si vyžaduje prehodnotenie dokumentov

Martin Glváč Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. januára (TASR) - Ministerstvo obrany SR plánuje aktualizovať svoju obrannú stratégiu. Prehodnotenie strategických dokumentov v oblasti bezpečnosti si podľa ministra obrany Martina Glváča vyžaduje súčasná bezpečnostná situácia, ale aj kríza na Ukrajine.

"Chceme pripraviť dokument, ktorý bude adekvátne reagovať na novú bezpečnostnú situáciu a jej možný vývoj, a ktorý jasne vyjadrí naše ďalšie strategické smerovanie v tejto oblasti," uviedol pre TASR Glváč. Súčasné znenie dokumentu s názvom Obranná stratégia SR bolo prijaté ešte v roku 2005.

Príprava dokumentu bude podľa ministra prebiehať nielen v rámci odborného posudzovania zo strany zainteresovaných rezortov, ale aj v rámci širšej spoločenskej a politickej diskusie. "Uvítali by sme, keby sa príprava tohto dokumentu mohla obsahovo a časovo previazať s prípravou aj novej Bezpečnostnej stratégie SR, tak, ako tomu bolo doteraz vždy," dodal.

Súčasná Bezpečnostná stratégia SR podľa šéfa rezortu obrany reagovala predovšetkým na vstup SR do NATO a EÚ, čomu je podriadené jej obsahové zameranie aj samotný text. "Vzhľadom na čas, ktorý uplynul od jej prijatia, došlo, a to nielen podľa nášho názoru, vo vývoji bezpečnostného prostredia k viacerým významným zmenám. Tá najpodstatnejšia súvisí práve s krízou na Ukrajine. Veď to, čo sa nám v roku 2005 javilo ako málo pravdepodobné vo vzťahu k euroatlantickému bezpečnostnému prostrediu, je dnes nebezpečnou realitou, ktorá má dosah aj na naše bezpečnostné záujmy," dodal Glváč.

Na neaktuálne znenie Bezpečnostnej stratégie SR v minulosti poukazovali aj analytici. Stratégia bola prijatá v roku 2005. Na dokumente pracovali viaceré ministerstvá pod vedením rezortu diplomacie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.