Európsky parlament odsúdil atentáty z Paríža

Európsky parlament v Štrasburgu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Štrasburg 13. januára (TASR) - Násilie s kalašnikovmi nás neprinúti zľaviť z našich európskych hodnôt. Uviedol to v pondelok večer v rámci oficiálneho otvorenia januárového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) jeho predseda Martin Schulz. Europoslanci si minútou ticha pripomenuli obete minulotýždňových útokov v Paríži a ocenili solidaritu miliónov európskych občanov prejavenú počas masových pochodov.

"Títo sedemnásti karikaturisti, novinári, policajti, zamestnanci a bežní židovskí občania boli zabití, pretože predstavovali to, čo fanatici neznesú: kritiku, humor, satiru a slobodu prejavu," uviedol Schulz na úvod. A dodal, že EÚ nesmie dovoliť, aby strach, antisemitizmus, islamofóbia či nenávisť podkopali hodnoty, ktoré Európanov definujú: slobodu prejavu, slobodu tlače, toleranciu a vzájomný rešpekt.

Francúzsky poslanec Alain Lamassoure za Európsku ľudovú stranu ocenil milióny občanov, ktorí vyšli do ulíc, ako "cunami ľudskosti" a "pôsobivý prejav bratstva všetkých európskych národov".

"Tvrdím, rovnako ako milióny ďalších ľudí na celej planéte, že nikdy nesmieme ustúpiť," vyhlásila francúzska europoslankyňa Pervenche Berésová za tábor socialistov a demokratov (S&D). Skonštatovala, že "my všetci sme Charlie, padlí bez toho, aby to akýkoľvek boh kedy prikázal", lebo naším ideálom je demokracia. "Udeľme osobitnú Sacharovovu cenu pre Charlie Hebdo," navrhla Berésová.

Líder skupiny európskych liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt upozornil, že medzi obeťami útokov bola žena čiernej pleti, moslim a Francúz.

"Svedčí to o tom, že naše spoločnosti sú multikultúrne a náš právny systém poskytuje príležitosti pre všetkých. Napriek tomu musíme priznať, že od Madridu cez Londýn k Parížu došlo k chybe. Títo teroristi boli našimi deťmi, ktoré sa tu narodili, vyrástli tu a tu aj zomreli," uviedol Verhofstadt.

Francúzska poslankyňa Michéle Rivasiová z frakcie Zelení/EFA upozornila, že EÚ nesmie spadnúť do pasce, ktorú pre nás pripravili fanatici a demagógovia. Dodala, že toto nie je vojna civilizácií a Ďalšou pascou, ktorej sa musíme vyhnúť, je pochovanie našich občianskych slobôd pod bezpečnostných arzenálom.

Kritický prejav britského poslanca Nigela Faragea za skupinu Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) sa zameral na politických lídrov, a to najmä a vojenské intervencie na Blízkom východe. "V podstate sme rozdúchali hlboký hnev veľkej časti moslimskej komunity. Dovolili sme kazateľom nenávisti rozhlasovať veci, ktoré sú absolútne neprijateľné. Výsledkom toho všetkého je piata kolóna žijúca v našich krajinách, úplne zaznávajúca naše hodnoty," zdôraznil Farage.

Poslankyňa Marine Le Penová zo skupiny Nezaradených pripomenula, že obete minulotýždňových útokov nezabil terorizmus, ale islamský fundamentalizmus, ktorý zabíja po celom svete tisíce ľudí. Zároveň spochybnila schopnosť EÚ ochrániť národy Európy pred hrozbou islamského fundamentalizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.