Šéf bankomatovej mafie so svojím podnetom voči prokurátorovi neuspel

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 13. januára (TASR) – Ján G., považovaný za šéfa bankomatovej mafie, neuspel so svojím podnetom voči dozorujúcemu prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozefovi Kanderovi.

"Podnet bol doručený na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky 30. októbra minulého roka. Podnet preskúmal námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Následne 16. decembra 2014 bol podnet odložený ako nedôvodný," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Ján G. sa podnetom domáhal, aby bol prešetrený postup prokurátora.

Ján G. sa naposledy, 12. januára, na pojednávaní pred senátom Okresného súdu Bratislava I vyjadril, že "v jeho prípade je neustále porušovaný zákon a že prokurátor rozpráva rozprávky, ovplyvňuje svedka (korunného svedka Romana Paulusa, ktorý je odsúdený v inom prípade za vraždu, pozn. TASR) prostredníctvom médií." "Žiadam, aby súd ukončil toto naše lynčovanie. V čase spáchania skutkov som na Slovensku dokázateľne nebol," zdôraznil v pondelok na úvod procesu hlavný obžalovaný Ján G.

Pojednávanie v pondelok po okrajovej výpovedi jednej svedkyne odročil sudca Okresného súdu Bratislava I Juraj Mihál na 17. a 18. februára. Vo februári by sa mala čítať výpoveď korunného svedka - Paulusa a osobne ho konfrontovať s jeho písomnou výpoveďou, keďže sú tam rozpory. Prokurátor Kandera už na začiatku októbra upozornil, že bude potrebné na pojednávaní prečítať ešte výpoveď Paulusa z prípravného konania a konfrontovať ho s ňou. Podľa prokurátora ide o 100-stranový dokument. "Bude to trvať najmenej pol dňa až jeden deň," upozornil.

Celkovo je v súčasnosti v kauze obžalovaných sedem osôb. Z nich traja, vrátane šéfa Jána G., sú vo väzbe a všetkých troch dnes eskortovali. Čo sa týka ďalších troch obvinených, tí sú stíhaní na slobode. Posledný obvinený Peter T. je vo väzbe v Českej republike. Tohto člena bankomatovej mafie predseda senátu Okresného súdu Bratislava I vylúčil v júli na samostatné konanie.

Pôvodne prokuratúra v kauze obžalovala päť mužov, ktorí mali najmä v roku 2010 ukradnúť 25 bankomatov na západe Slovenska spolu s hotovosťou 280.000 eur. Škoda, ktorú spôsobili na zničených bankomatoch a zariadení budov, bude ešte vyššia.

Gang mal údajne lúpiť nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Rakúsku. V dvoch prípadoch po lúpeži na Slovensku a Rakúsku gang podpálil miesto činu. Pre lúpeže zabezpečoval kradnuté autá rozličných značiek, napríklad Seat, Porsche a Audi, práve hlavný obžalovaný Ján G.

Aj náčinie potrebné na vytrhnutie a otvorenie bankomatov podľa korunného svedka zabezpečoval Ján G. Na zničenie pachových stôp používal gang tiež korenie a nosil "ježkov" na prepichnutie pneumatík prenasledovateľov zo strany polície. V autách mali samopal a krátke guľové zbrane, tie však ani raz nepoužili. Každý z členov skupiny mal vlastnú vysielačku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.