Exminister Uhliarik chce opäť obmedziť reexport liekov

Bratislava 14. januára (TASR) - Dosiahnuť zákaz nákupu liekov z lekárne distribútorom za účelom ich predaja do zahraničia (reexport) je cieľom návrhu novely zákona o liekoch z dielne exministra zdravotníctva a poslanca KDH Ivana Uhliarika. Právnu normu predložil na najbližšiu schôdzu pléna, ktorá začína 27. januára.

V Uhliarikovom prípade nejde o prvý pokus obmedziť reexport. Pokúsil sa o to už vlani, avšak neúspešne. "Verím, že keď z parlamentu odišiel Pavol Paška (Smer-SD), snáď sa mi poslancov Smeru-SD podarí presvedčiť, lebo to pomôže pacientom. Rovnaký zákaz platí aj v Českej republike. Ak sa to zakáže, vyrieši to až 80 percent reexportov," povedal dnes Uhliarik pre TASR.

Opozičný poslanec chce novelou predísť nedostatku zásob liekov v slovenských lekárňach. "Realita je taká, že pacient na liek čaká aj týždeň, dva i viac. V mnohých, predovšetkým vo verejných lekárňach, údajne až v polovici, skupujú vybrané druhy liekov distribučné firmy a predávajú ich do zahraničia," upozorňuje Uhliarik.

Preto má jeho novela zakotviť povinnosť pre držiteľov povolenia na veľkodistribúciu liekov odoberať lieky buď od iného držiteľa povolenia na veľkodistribúciu alebo od výrobcu, a to lieky, ktoré tento výrobca vyrába, alebo dováža. Zavádza sa aj povinnosť odoberať lieky vrátené lekárňou, ktoré tento držiteľ povolenia na veľkodistribúciu lekárni dodal.

Uhliarik chce tiež novelou určiť povinnosť prevádzkovateľovi lekárne, ktorý je zároveň držiteľom povolenia na veľkodistribúciu, pri kupovaní humánneho lieku oznámiť distribútorovi, či liek kupuje ako prevádzkovateľ lekárne alebo ako distribútor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.