Na Slovensku sa zvýšil počet mimomanželských detí

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 14. januára (TASR) - Kým do 90. rokov počet detí narodených mimo manželstva nepresahoval 10 percent celkového počtu narodených detí, podľa posledných dostupných výsledkov tvoria až 37 percent novorodencov. Upozorňuje na to Prognóza vývoja rodín a domácností na Slovensku do roku 2030.

Autori prognózy, Branislav Šprocha z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (PU SAV), Boris Vaňo z Výskumného demografického centra INFOSTAT-u a Branislav Bleha z Prírodovedeckej Fakulty Univerzity Komenského (PriF UK) v Bratislave konštatujú, že tento fakt je spôsobený okrem mierne rastúcej plodnosti nevydatých žien a klesajúcej manželskej plodnosti v posledných dvoch dekádach i zvyšujúcim sa zastúpením nevydatých, najmä slobodných žien v reprodukčnom veku. "S tým súvisí aj rozšírenie počtu kohabitácií, resp. faktických manželstiev, ktoré nie sú oficiálne uzavreté," vysvetľujú autori štúdie.

Najviac mimomanželských detí sa podľa posledných zistení rodí na juhu stredného a východného Slovenska v okresoch Rožňava (62 percent z celkového počtu), Rimavská Sobota (58 percent), Revúca, Gelnica, Poltár (54 percent)a Lučenec (53 percent). Naopak, najmenej detí mimo manželstva sa rodí na severe a severovýchode v okresoch Námestovo (8 percent), Tvrdošín (12 percent), Svidník (14 percent), Stropkov a Bardejov (16 percent).

Autori prognózy tiež ozrejmujú, že z pohľadu ďalšieho smerovania životných dráh slobodných matiek po pôrode prvého dieťaťa zistenia ukázali, že len malá časť týchto žien vstúpila v najbližších piatich rokoch po narodení dieťaťa do manželstva. Išlo približne o 25 až 30 percent žien. U viac ako 40 percent žien, ktorým sa narodilo prvé dieťa mimo manželstva, sa aj druhé a ďalšie dieťa narodilo mimo manželského zväzku. "Zdá sa, že pre určitú skupinu nevydatých žien je rodenie detí mimo manželstva integrálnou súčasťou ich reprodukčných dráh," uzatvárajú autori štúdie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.